Ağar: Sokakların sesiyle siyaset belirleyemezsiniz

Ağar: Sokakların sesiyle siyaset belirleyemezsiniz.9990
  • Giriş : 29.05.2007 / 15:24:00
  • Güncelleme : 29.05.2007 / 17:11:33

DP Genel Başkanı Mehmet Ağar, sokakların sesiyle siyaset belirlenemeyeceğini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, sokakların sesiyle siyaset belirlenemeyeceğini ifade ederek, ''Sokakların arkasına takılan değil, sokakları arkasına takan bir siyaseti yapmak mecburiyetinde olduğumuzu fevkalade net bir şekilde biliyoruz'' dedi.
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen ''Siyasi Parti Genel Başkanlarıyla Toplantı Dizisi''nin ikincisinde konuşan Ağar, farklı ideolojik temellerdeki çatışmanın siyasetin güçsüzleştirilmesinden kaynaklandığını ve Türkiye'nin temel meselelerini tartışma alanı içine alamayan siyasetin, değerler üzerinden çatışmayı bir siyaset gibi topluma sunduğunu savundu.
Ağar, bugün toplumdaki kaynakların paylaşımı konusunda siyasetin bir ağırlığının olmadığı görüşünü aktararak, ''Siyaset, bu noktada verilen kararların sadece sessiz takipçisi biçiminde meseleyi taşıyabilmeye çalışmaktadır'' dedi.
1980 sonrasında Türkiye'nin, DP'nin kurulmasından önceki döneme benzer şekilde dar bir grubun, ülke çıkarları konusunda en iyi kararları vereceği düşüncesinin egemen olduğu bir dönem yaşadığını savunan Ağar, siyaset dar bir alana hapsedildiğinde bazı değerlerin bekçiliğine soyunan kurumların ortaya çıktığını, bir kesimin dinin, bir kesimin de Cumhuriyetin muhafızlığı üzerinden siyaset oluşturmaya çalıştığını, bunların toplumum ortak değerleri olduğunu söyledi.

''TÜRKİYE, TEBEŞİR DAİRESİNDEKİ ÇOCUĞUN IZDIRAPLARI GİBİDİR''
Mehmet Ağar, şöyle devam etti:
''Bir kesim insanlar, eşlerinin baş örtülülüğünü imtiyaz olarak görüp, bunu siyasetin kullanım alanına taşırken, bir kesim de onun imtiyazlarının önünü kestiği için, sadece bu değerlere karşı olmak suretiyle önününü kestiği için imtiyaz talep edenlerin de oyunlarını oynayacağı son gün 22 Temmuz olacaktır. Siyaset yeniden normalleşecek, kendi temel alanları ve memleket gerçekleri içerisinde fonksiyonlarını ifa eder hale gelecektir.'' Türkiye'yi tebeşir dairesi içindeki çocuğa benzeten Ağar, ''Türkiye, adeta tebeşir dairesinin içerisindeki çocuğun ızdırapları gibidir. Herkes bir tarafından çekmek suretiyle Türkiye'nin enerjisini tüketmeye, varlığını acıtmaya çalışmaktadır'' dedi.
Merkez sağın, modernleşme sürecinin taşıyıcısı ve AB sürecinin yürütülmesinde önemli rolü olduğunu ifade eden Ağar, AB üyeliğinde karşı karşıya olunan tıkanıklıkların aşılacağını vurguladı.
Ağar, ''Türkiye, hep bir medeniyetin sahibi olarak kendi gücünü, kendi büyüklüğünü alarak bu yüksek gücüyle mi AB'ye girecektir? Yoksa iddialarını törpülemek suretiyle küçülerek mi yola devam edecektir? Bu konuda bir tercih noktasına gelindiğinde, Türkiye elbette ki iddialarını, büyüklüklerini ve gelişecek olan siyasal konjonktürde dünya şartlarının ağırlığını da bünyesinde taşımak suretiyle bu yola devam edecektir'' diye konuştu.
İç politikanın duyarlılıklarına göre değişim gösterilmesini eleştiren Ağar, ''De Gaulle'nin dediği gibi, sokakların sesiyle siyaset belirleyemezsiniz. Sokakların arkasına takılan değil, sokakları arkasına takan bir siyaseti yapmak mecburiyetinde olduğumuzu fevkalade net bir şekilde biliyoruz'' dedi.

''SANDIKTAN ÇIKAN İKTİDARIN MEŞRUİYET TARTIŞMASI YAPILAMAZ''
İstikrar konusuna da değinen Ağar, istikrarın sadece parlamentodaki bir sayısal gücün yansıması olmadığını ve yönetişim, hesap verebilen siyaset, öngörülebilirlik gibi temel unsurlara sahip olması gerektiğini kaydetti. Ağar, erken seçim istedikleri dönemde TÜSİAD'ın da aralarında bulunduğu bazı kesimlerin istikrarı korumak adına buna karşı çıktığını, seçimin istikrarı bozucu değil kuvvetlendirici bir unsur olduğunu söyledi.
Ağar, ''Sandıktan çıkan sonuçlar belirleyicidir. Sandıktan çıkan iktidarın meşruiyet tartışması yapılamaz. Ama sandıktan çıkan iktidarın, en temel meselesi de kendisine oy vermeyen kesimin güvenini sağlamak konusunda bir zaafiyetinin olmamasıdır'' dedi.
Ekonominin sürekli iyiye gittiği yorumlarının geniş kesimler tarafından algılanmadığını ifade eden Ağar, reel sektör nezdinde ortaya konması gereken revizyonların gerçekleştirilemediği ve avantajlı koşullara rağmen yargı, kamu yönetimi, sosyal güvenlik, vergi gibi makro yapısal dönüşüm planlarının hayata geçirilemediğini söyledi.
Makro ekonomi, eğitim, reform, enerji gibi konulardaki çalışmalarını 4 Haziran 2007 tarihinden sonra gerçekleştirecekleri kapsamlı toplantılarla anlatacaklarını belirten Ağar, enerji alanında Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin önemine işaret etti.

''TEMEL MESELE, ALGILAMA''
Ağar, AB konusunda seçimler dolayısıyla süren daha stabil durumun seçim sonunda biteceğini, hükümetin ''Bütün muhalefet AB'nin karşısında'' sözlerine karşı kendi siyasi geleneklerinin AB sürecinin yürütücüsü olduğunu kaydetti.
Yabancı sermaye konusunda siyasi gelenek olarak her zaman özel girişimin destekçisi olduklarını dile getiren Ağar, Türkiye'nin son dönemdeki ekonomik büyümesinin dünyadaki likidite bolluğuyla ilişkili olduğunu, Türkiye ile benzer özelliklere sahip ülkelerin daha yüksek performans gösterdiklerini söyledi.
Türkiye'de dalgalı kur sisteminin devam edeceğini, üretim odaklı büyüme alanı içine girdiğinde muhtemel riskleri azaltarak faizi aşağı çekeceğini ve ekonomisini küresel şoklara daha dayanıklı hale getireceğini vurgulayan Ağar, Türkiye'nin yeni ve farklı bir büyüme stratejisini mutlak şekilde var edebileceğini kaydetti.
KOBİ odaklı kalkınma ve tarımı rekabet içine çekecek modernizasyon konularında kapsamlı programları bulunduğunu anlatan Ağar, ''Türkiye'de nihayetinde demokrasiyi var eden güç tarımsal nüfus olmuştur'' dedi.
Mehmet Ağar, Türkiye'nin temel meselesinin, Cumhuriyet ile beraber modern yaşam tarzını seçmiş insanların kendi hayat tarzlarının tehdit altında olduğu algılamalarına karşılık, muhafazakar hayat tarzını seçmiş ancak Türkiye'nin sürekli modernleşmesine itirazı olmayan insanların yönetenlerce kırıldıklarına dair algılama olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious