Ağar: Tezkere şeffaf olmalı

  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Ağar, Lübnan'a asker tezkeresinin bütün ayrıntılarının kamuoyuyla paylaşılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, Lübnan'a asker tezkeresinin şu ana kadar kamuoyuyla paylaşılmadığını ve kararlarını tezkerenin ayrıntılarının ortaya çıkmasından sonra vereceklerini söyledi
Tüketiciler Derneği Federasyonu'nun bir programına katılan Ağar, habercilerin Lübnan'a asker gönderme kararı ile ilgili soruları cevaplandırdı.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Lübnan'a asker tezkeresi konusunda ciddi bir hazırlık içerisinde olduklarını ve Türkiye'nin hayati meselelerinde evetle hayır arasında sıkıştırılmayacak kadar önemli bir noktada olduğunu kaydetti.

Hangi sebeple, ne kadar kuvvetle, görev tarifi ve kapsamı konusunda Türk kamuoyunun hiçbir bilgisi olmadığını ifade eden Ağar, hükümetin şu ana kadar bu konularda bilgi vermemekte olduğunu ifade etti.

Ağar, "Hükümetten getirecekleri tezkerede bütün bu konuların belirtilmesi gerekmektedir. Hükümetin bütün bu noktada hiçbir şey belirtmeden tam bir müphemiyet içerisinde bu yetkiyi talep etmesinin meclis tarafından doğru bir tarafı yoktur. Açıkça neyin adına, hangi bölgede kaç kişiyle ne kapsamda görev tarifinin ne olduğunun açıkça ortaya çıkması lazımdır. Türkiye elbette büyük bir devlettir bu coğrafyanın. Bu hükümete rağmen çok büyük devletidir bu coğrafyanın. Hükümet dış politikayı iç politika ve kişisel gelecek hesabı yapmaksızın uygulamak mecburiyetinde olduğunu unutmamalıdır." dedi.

"Bugün ortada bir AB süreci vardır. Süreç adeta ortadan kaldırılmak üzeredir" diyen Ağar, hükümetin AB ve diğer dış politika alanlarındaki bakış açısının eksikliği ve noksanlığının her zaman açıkça karşımıza çıkmakta olduğunu dile getirdi.

Lübnan'a asker gönderilmesine prensip olarak nasıl baktığının sorulması üzerine Ağar, Türkiye bu bölgede var olduğunu ve bu hükümete rağmen var olacağını söyledi.

Ağar, "Ama nihayetinde böyle bir çok hassas noktaları olan bir bölgedir. Bizim açımızdan böyledir. Türkiye buna benzer operasyonlarda görev almıştır ama bu noktadaki hassasiyetlerin nerede ne anlamda ne şekilde olduğuna dair sağlıklı bir bilgi yoktur. Bu bilgi olmadığı içinde kesin bir angajman içinde olmamızın bir anlama yoktur" diye konuştu.

Görev tanımının belli olması durumunda tezkereye destek verip vermeyeceği sorusuna karşılık Ağar, tezkereyi bekleyeceklerini ve ona göre davranacaklarını kaydetti.

Ağar, "Hükümet sadece kapalı kapılar ardında bir siyaset ürettiği görüşünde veya bu görüntü içerisinde. Bu görüntünün millet tarafından kabul görmediği açıkça görülmektedir. Onun için paylaşacaksınız. Burada gizlilik gerektiren noktalar varsa onu da paylaşacaksınız. Bunları kalkıp kimsenin açıkça söylemesi mümkün değil. Ama sonuç olarak bütün bunların yok farz edilerek hükümet kendisine bütün siyasi sorumluluğu üzerine almak kaydıyla bu noktada bir karar verirse bu kararın gerekçelerini herkese iyi anlatmak zorundadır. Altında kalabilirler" dedi.

Açıklanabilecek her şeyin kamuoyuna açıklanmasını açıklanmasında sakınca olan noktalarda da ikili görüşmeler suretiyle izah edilmesi gerektiğini ifade eden Ağar, "Bizim meselemiz her zaman söylediğimiz gibi Habur'dan Cilvegözü'nden öteye geçmez. Ama bütün bunların talepleri sağlam gerekçelere oturtması kaydıyla. Şu an itibariyle her şey bir belirsizlik içerisindedir. Kimsenin bir bilgisi yoktur. Tamamıyla uluslar arası kararlar denilerek öyle geçiştirilmeye çalışılmaktadır. O şekilde geçiştirilecek noktalar çoktan geçilmiştir. Burada açıklık gerekiyor, şeffaflık gerekiyor. Ne adına askerimizin göreve gideceği ve ne şekilde gideceğinin açıkça belirtilmesi lazım" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious