Ağar; 'Türkiye'yi gerginleştirmeye kimsenin hakkı yoktur'

  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, Türkiye'yi gerginleştirmeye, kamplaşmaya, zıtlaşmaya yönelik hareketlerin millet vicdanında yerinin olmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saldırıyı doğrudan doğruya hukukun temeline yapılmış bir saldırı olarak niteleyen Ağar, saldırıyı çok büyük bir şiddetle kınadıklarını ve Türkiye'de hukuka ve hukuk adamlarına yapılan saldırıyı herkesin kınaması ve tavır alması gerektiğini kaydetti.

Saldırının menfut bir eylem olduğunu ifade eden Ağar şunları kaydetti: "Meseleyi bu boyutu ile bir siyasi rant haline getirmek doğru bir şey değildir. Türkiye milletin büyük emanetidir. Milletimiz demokrasi ve özgürlük alanları içerisinde bütün bu menfur saldırıları şiddetle kınayarak yoluna devam edecektir. Türkiye gerginleştirmeye kamplaşmaya zıtlaşmaya taşımaya yönelik bu tür hareketler millet vicdanında hiçbir karşılığı yoktur."

Türkiye'deki ekonomik gelişmelere de değinen DYP lideri, Türkiye'de hiçbir şeyin bu hükümetin kontrolünde olmadığını iddia etti.

Türkiye'de ekonomi ve güvenliğin karşı karşıya kaldığı sıkıntıların Türkiye'de demokrasi ve özgürlükleri tehdit eder boyutlara geldiğini savunan Ağar şunları söyledi: "Hükümeti bu konuda insiyatif sahibi değildir. Tarımda olduğu gibi ekonomide de bütün gelişmeler dışardan kontrol altındadır. Hükümet doğrudan doğruya Türkiye'nin temel meselelerinin hiç birinde insiyatif kullanma imkanına sahip olmadığı göstermiştir. Ekonominin kırılgan bir yapıda olduğunu defalarca söyledik. Buna rağmen bizim buradaki beklentimiz milletimizim kriz eşiğindeki bu sıkıntıyı hasarsız atlatmasıdır. Bu lafla olmayacaktır. Bunun için tedbir lazımdır"

Türkiye yeniden yatırım ve üretim odaklı bir ekonomik politikasına kavuşmadıkça kırılganlıkları üzerinden atabilmesinin çok zor olduğunun altını çizen Ağar, şunları kaydetti: "Bu hükümetle bunun devamı mümkün değildir. Bu hükümet Türkiye'yi borsa, döviz ve faiz üçgenine hapsetmiştir. Ufak bir şokta toplumda büyük bir kırılma meydana gelmektedir. Ekonomide kırılganlık meydana gelmektedir. Türkiye bu şokları geçebilmesi için yatırım, üretim odaklı, sadece fiyat istikrarı endeksine odaklı olmayan yeni politikalarla yoluna devam etmesi lazım. Bu hükümetin bunları yapacak gücü kalmamıştır. Milletin beklediği ise artık erken seçimde bu hükümetten kurtularak sağ salim yoluna devam edebilmektir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious