Ağar: Uygun olan 4 yılda bir seçimdi

  • Giriş : 23.04.2007 / 00:00:00

Ağar, ''Bu Meclis, karar almada matematik hesaplara, denklemlere mahkum bir Meclis değil. Bu Mecliste hiç bir karar, hiç bir kanun bıçak sırtında geçmedi'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla özel gündemle toplanan TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, bu yıl 23 Nisan nedeniyle Türkiye'ye gelen çocukların Ankara yerine Antalya'da misafir edildiğini anımsattı. Mehmet Ağar, ''Çocuklarımızın yaşadıkları coşku, Meclisimizin kendi gündeminin gölgesinde kaldı'' görüşünü ifade etti.
Milletin müşterek dertlerine Meclis çatısı altında çare bulunması gerektiğini belirten Ağar, ''Bu Meclis, karar almada matematik hesaplara, denklemlere mahkum bir Meclis değil. Bu Meclisin 4.5 senedir bir kaç istisnası hariç böyle zorluğu olmadı. Bu Mecliste hiç bir karar, hiç bir kanun bıçak sırtında geçmedi'' diye konuştu.
Ağar, Meclisin ruh hali ile sokaktaki ruh halinin aynı olduğunu, sokaktaki insanların gerginliğinin, Meclisten yayılan havanın millet üzerinde etkisinden kaynaklandığını ifade etti.
Meclisin sadece vefatlar sebebiyle ''hüzünde birlik'' sağlayabildiğini savunan Ağar, son olarak TBMM Başkanvekili, CHP Ankara Milletvekili Ali Dinçer'in vefatının ardından hüzün birliği sağlandığını söyledi.

''UYGUN OLAN 4 YILDA BİR SEÇİMDİ''

Mehmet Ağar, Türkiye'de meydana gelen meseleler hakkında Meclisin bilgi ve irade sahibi olmadığını iddia ederek, ''Meclisi 5 yıldan önce yenilememe gayreti, ülkeyi ve Meclisi bu hale getirmiştir. Türkiye'nin gerçeklerine ve Meclisin geleneğine uygun olan 4 yılda bir seçimdi. Biz bunu millete taahhüt ettik. Önümüzdeki dönemden itibaren seçimin 4 yılda bir yapılması Anayasa hükmü haline getirilecektir'' diye konuştu.
Ağar, şunları kaydetti:
''Seçimi; cumhurbaşkanlığı hesapları ile beşinci yıla bırakmak, beşinci yıla da değil cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasına bırakmak, Meclisi bilgisiz ve iradesiz hale getirmiştir.
Bugün bu Meclis, seçeceği cumhurbaşkanının kim olduğunu bilmemektedir. Meclis, seçimi kimler arasından yapacağını dahi bilmemektedir; muhtemelen son gün, son dakika ve yine muhtemelen basın mensuplarından sonra öğrenecektir.'' Ağar, milletin yüzde 46'sının Mecliste temsil edilmediğini ifade ederek, temsil edilen yüzde 54'ün de sesine kulak verilmediğini savundu.

''KRİZLERDEN BIKMIŞ MİLLETİN MECLİSİ''

Birinci Meclisin, kurucu Meclis olduğunu vurgulayan Ağar, ''1950'lerin Meclisi, Cumhuriyet'i milletin malı yapan Meclistir. 1965'te teşkil olunan Meclis kalkınmanın Meclisidir. Bu Meclis, krizlerden bıkmış bir milletin, milletinden kopmuş bir siyasete çeki düzen vermek için teşkil ettiği bir Meclistir'' diye konuştu.
''Cumhuriyet'in değerlerini tehlikede görenlerin endişesini gidermek, bu Meclisin görevidir'' diyen Ağar, sözlerini şöyle tamamladı:
''Cumhuriyet'in ilanından sonra seçtikleri hayat tarzını tehlikede görenlerin endişesini gidermek, bu Meclisin görevidir. Bu Meclis bunu yapabilir, yapma ihtimali hala var. Bu ülkenin her mekanının ve her ferdinin, cumhurbaşkanını seçerek yapabiliriz bunu. İstişare, saygı, itibar ve tahammülü son aylarında bu Meclisin üslubu kılarak yapabiliriz bunu. Bu Meclis, cumhurun ve Cumhuriyet'in Meclisi ve Atatürk'ün Meclisidir. Bu millet var oldukça bu Meclisin var olacağına ve bu milletin de ebedi varlığına inancımı tekrarlıyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious