Ağar uyumsuz bulmuş

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Ağar, Başbakan Erdoğan'ın Yasin El-Kadı ile ilgili açıklamaları ile Türkiye'deki adli soruşturma boyutu arasında uyum olmadığının görüldüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ağar, demiryolunun Türkiye'nin imparatorluktan kalan en önemli kurumlarından birisi olduğunu ve uzun yılların tecrübesini taşıdığını belirterek, demiryollarında çalışan cefakar ve vefakar insanların kıymetini bildiğini söyledi.

Ağar, Türkiye'nin demiryollarının modernleşmesi konusunda çok hızlı adımlar atamadığını ve Cumhuriyetin ilk yıllarında yükselen ivmenin daha sonra sürdürülemediğini ancak bugün hızlı trenlerin üretildiği günlere ulaşıldığını ifade etti.

Ağar, "Türkiye tabii gelişmesini büyümesini tamamladıkça limanlarla diğer yollar arasında naklin demiryolu ile sağlanmasını ve özellikle ticari büyüme, ekonomik büyüme ve gelişme açısından son derece önemli olduğunu ifade etmemiz lazım." dedi. Ağar, son dönemde hızlı bir gelişme ve potansiyel görüldüğünü ve bunun devam ettirilmesi gerektiğini dile getirdi. Ağar, Türkiye'nin zor coğrafi şartlara rağmen yeni demiryolu projeleri gerçekleştirmesi gerektiğini ve Avrasya'ya, Kafkasya'ya, Ortadoğu'ya bağlanan ticaret yollarının Türkiye'den güçlü otobanlarla ve demiryolları ile bağlanmasının vizyonları içerisinde tasarlanan projeler olduğunu kaydetti. Ağar, ayrıca coğrafi olarak zor olan Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki hatların uluslar arası şartlara uygun hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay da 2006 yılını kurum açısından şanslı gördüklerini ve son 30 yılın en şanslı dönemlerini yaşadıklarını belirterek, Cumartesi günü Konya-Ankara arasını 1 saat 10 dakikaya düşürecek ve 2 yılda tamamlanacak projenin temelinin atıldığını ve Ankara-Eskişehir hızlı tren hattının 29 Ekim'de açılacağını ifade etti. Atalay, ayrıca uzun yıllar bakımı yapılmayan hatların da bu yıl elden geçirildiğini ve Mehmet Ağar'ın bu konularda en büyük katkıyı veren partilerden birisi olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Yasin El-Kadı hakkındaki son açıklamalarının hatırlatılması üzerine Mehmet Ağar, "Tabii meselenin bir güvenlik boyutu var. Uluslararası istihbarat teşkilatlarına geçmiş. Türkiye'deki adli soruşturma boyutu var. Bir de kendisini şahsi fikirleri var. Bunlar arasında pek uyum olmadığı görülüyor. Hangisinin doğru olduğunu bütün bu soruşturmaların sonucu ortay çıkaracaktır" dedi.

Ziyaret anısına Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay, Mehmet Ağar'a, demiryolcuların kullandığı Serkisof marka köstekli bir saat hediye etti. Mehmet Ağar da, "Trenlerimiz saatinde kalkar, saatinde döner" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious