Ağar'a suikast planı duruşması ertelendi

Ağar'a suikast planı duruşması ertelendi.13398
  • Giriş : 22.02.2008 / 13:22:00

Eski Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Mehmet Ağar'a suikast planladığı, ancak sonra vazgeçtiği öne sürülen Servet Akkaş'ın da aralarında bulunduğu 4 sanığın, 4,5 yıl ile 22,5 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılması istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Servet Akkaş, Murat Özdaşlı, Mahmut Çakan ve Ubeydullah İsi katıldı. Tutuksuz yargılanan Kadir Dal ve Şakir Evran ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Selim Berna Altay, Servet Akkaş'ın, Ekim 2005'de, PKK/KONGRA-GEL terör örgütünün Zagros kırsal alanından İstanbul'a sansasyonel nitelikte eylem gerçekleştirmek üzere gönderildiğini ifade ederek, Akkaş'ın olay tarihinde Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı olan Mehmet Ağar'a yönelik bombalı eylem için keşif çalışmaları başlattığının tespit edildiğini kaydetti.

Akkaş'ın, örgüte katılımı konusunda ayrıntılı açıklamalarda bulunduğunu ifade eden savcı, sanığın İstanbul'a bombalama ve suikast eylemi için geldiğini söylediğini, patlayıcının temini konusunda görev alan ve kendisine yardım yataklıkta bulunan şahısları da açıkladığını belirtti.

Mütalaasında Altay, Akkaş'ın pişmanlık yasası hükümlerinden yararlanmak istediğini dile getirerek, örgütün sözde Halk Savunma Güçleri (HPG) meclis üyesi olan ''Sarı İbrahim'' kod adlı bir kişinin Mehmet Ağar'a karşı bombalı suikast yapma talimatı verdiği Akkaş'ın, internet ve değişik basın yayın kuruluşlarından bilgi toplamaya başladığını anlattı.

Servet Akkaş'ın, Mehmet Ağar'ın her yıl 28 Ocak'ta Zincirlikuyu Mezarlığı'nda bulunan kızı Yasemin Ağar'ın mezarını ziyaret ettiğini tespit ettiğini anlatan savcı, bu konuda bazı araştırmalar yapan sanığın mezarın yerini tespit edemediğini söyledi.

Savcı Altay, sanıklardan Mahmut Çakan'ın yardımı ile Yasemin Ağar'ın mezarının yerini belirleyen Servet Akkaş'ın, kırsaldan aldığı talimatlar doğrultusunda 28 Ocak'tan 10 gün önce mezarlığa giderek patlayıcı maddeyi mezara yerleştirmeyi, bir gün önce de düzeneği eklemeyi planladığını kaydederek, Akkaş'ın ''Sarı İbrahim'' kod isimli şahsın ölmesi ve Mehmet Ağar'ın bazı beyanları nedeniyle suikastı yapmaktan vazgeçtiğini anlattığını bildirdi.

Altay, Servet Akkaş ve Murat Özdaşlı'nın sahte kimlik kullandıklarını belirterek, Servet Akkaş'ın ''resmi belgede sahtecilik'' suçundan 4,5 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandırılmasını ve örgüt üyeliği suçundan cezalandırılmaması talep etti.

Murat Özdaşlı'nın ise ''yasa dışı örgüte üye olmak'' ve ''resmi belgede sahtecilik'' suçlarından 10,5 yıldan 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını isteyen Altay, Mahmut Çakan ve Ubeydullah İsi'nin de ''yasa dışı örgüte yardım etmek'' suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmasını öngördü.

Mütalaada, tutuksuz sanıklar Kadir Dal ve Şakir Evran'ın ise beraatları istendi.

Duruşma, sanık ve avukatlarının esas hakkındaki savunmalarını hazırlaması için ertelendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious