Ağar'dan Başbakan'a ağır eleştiri

  • Giriş : 22.01.2007 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Başbakan Erdoğan'ın DYP'nin oylarının düştüğü yönündeki açıklamalarını sert bir dille eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ağar, Türkiye İnşaat Sanayicileri Sendikası'nın (İNTEŞ) programında yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın DYP'nin oylarının düştüğü önündeki açıklamalarını eleştirdi. Başbakanı oy için küçük hesaplamalar yapmakla suçlayan Ağar, Türkiye'nin en önemli meselesinin Başbakan Erdoğan'ın zihninde oy olduğunu kaydetti. Ağar, Başbakan Erdoğan'ın DYP'nin oy oranının düşmesine üzülmesi değil sevinmesi gerektiğini belirtti.

Ağar, konuşmasının büyük bir kısmını terör sorunu, Irak'ın durumu ve izlenecek politikalara ayırdı. Ağar, bu topraklarda husumet üretmeye yönelik politika yapmaktan daha büyük bir yanlış olmadığını belirterek, bunun örneklerinin Türkiye'nin geçmişinde görüldüğünü vurguladı. 90'lı yıllarda cumhuriyetin silahla yenilemeyeceğinin ortaya konulduğunu kaydeden Ağar, siyasetin bu konuyu çözmesinin, en önemli beklentisi olduğunu belirtti. Ağar, meselenin çözümü konusunda toplumsal mutabakat oluştuğunu söyledi.

Kendilerinin ortaya koydukları politikaların milletin vicdanının gerisinde ne manaya geldiğini bildiklerini söyleyen Ağar, "Bugünün Türkiye'si insanı ve insani duyguları ortaya çıkaran politikalar beklemektedir. Birileri millete ölüm vaadederken, biz yaşam vaadediyoruz." diye konuştu.

Ağar, Türkiye'nin üniter devlet temeli, Türkiye'nin müşterek vatanı, Türkiye'nin bölünmez bütünlüğü temelinde, mevcut anayasasının temel ilkeleriyle birlikte yeni bir demokratik açılımlarla meselelerini aşmak zorunda olduğunu söyledi. Ağar, buradan geliştirecek perspektifle yeni bir dış politika ortaya konacağını vurguladı.

Türkiye'nin Irak'taki gelişmeler karşısında kucaklayıcı bir politika izlemesi gerektiğini vurgulayan Ağar, bunun Türkiye'nin birlik ve beraberliğinin tarihsel gelişimine uygun politikaları var etmekle mümkün olacağını kaydetti. Ağar, Güneydoğu'da meselenin, terör yapmak hevesi içinde olanların, yeni kadroların önünü kesmeye yönelik olarak siyasi iradenin ve kadronun olması gerektiğine işaret etti.

PKK terör örgütü ile ilgili meselenin koordinatörlüğe havale edildiğini öne süren Ağar, Türkiye'nin tarihinde, kendi unsurlarıyla ilgili meseleleri yabancılara havale ettiği ve bütün meseleleri kaybettiğini vurguladı. Türkiye'nin terörle mücadelede ABD ile işbirliği yaptığını söyleyen Ağar, bu meselede ise talep edenin Türkiye, kabul edenin ise karşı taraf olduğunu söyledi. Ağar, koordinatörlük meselesinde inisiyatifin Türkiye'den çıktığını ve meselenin nereye kadar ulaşacağının tahmininin yapılamayacağını aktardı. Ağar, Ankara'da bakanlıklarının güvenliğini sağlamayan irade ile bu işin çözülmeyeceğini iddia etti.

Terör meselesinin ortadan kaldırılması için analardan başlayan toplumsal talep, koordinatörlük meselesinin terör örgütüne statü değiştirecek iradesizlik ve Irak'taki muhtemel gelişmelerin, Türkiye'nin bu meseleye öncelik vermesini zorunlu kıldığını kaydeden Ağar, Irak'ın siyasi bütünlüğünü korumasının zayıf bir ihtimal olduğunu söyledi. Buradaki gelişmelere yönelik bir takım hazırlıklar yapılması gerektiğinin altını çizen Ağar, Türkiye'nin tarihi geçmişinden dolayı düzenleyici ve tanzim edici ülke olması gerektiğini vurguladı.

Ağar, Irak'ta meydana gelecek oluşumların Türkiye'ye rağmen kalıcı olmayacağını, muhataplara uygun bir dille anlatılması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin Irak'taki muhtemel parçalanmaları dikkate alarak, meseleyi birleştirici, bütünleştirici bir politikaya sahip olması gerektiğini ifade eden Ağar, Türkiye'nin Suriye, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan'ı içine alacak ekonomik birliktelik kurabileceğini söyledi. Ağar, hükümetin yetkililerinin Irak'la ilgili açıklamalarının zamanlamasının yanlış olduğuna işaret ederek, "En son söylenecekler en başta söyleyen bir politika yanlış" dedi.

301. maddenin kaldırılması yönünde ne düşündüğünün sorulması üzerine Ağar, "Türklük bir kanun maddesinin küçük kanatları altına girmeyecek kadar yüce bir kavramdır" diye konuştu. Ağar, 301. maddenin benzerinin Avrupa ülkelerinin bazılarında bulunduğuna işaret ederek, Türkiye'nin ihtiyaçları ile evrensel ölçüler arasındaki dengeyi kurmak suretiyle ülkenin bu düzenlemeyi yapacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious