Ağar'dan Erdoğan'a mesaj

  • Giriş : 08.03.2007 / 00:00:00

Ağar'dan Erdoğan'a mesaj: Köşk'e çıkış iltica olur

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın seçimde millete başbakan olarak hesap vermesi gerektiğini söylerken, cumhurbaşkanlığı konusunda “Aksi takdirde iltica olur“ dedi.

Ağar, NTV’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Ağar, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın “Eğer uzlaşı olmazsa bunun sonu kaos” şeklindeki sözleri anımsatılıp “siz böyle bir kaos görüyor musunuz” diye sorulması üzerine “Anayasa, hukuk, demokrasi var. Bu vazgeçilmez temel zeminde kaosu yaratmamak hepimizin görevi” yanıtını verdi.

“Türkiye kaosa gitmemeli bunu biz toparlamalıyız ve elimizden gelen katkıyı yapmalıyız” diyen Ağar, “Bu açıdan ben hala bir siyasi basiretin son dakikada da olsa hakim olabileceğini düşünmek istiyorum” dedi.

367 YORUMU HUKUKU ZORLAMA

Ağar, CHP’nin cumhurbaşkanlığı seçimini ilişkin 367 yorumuna “Biz 367 yorumunun hukuku biraz aşırı derece zorlamak olduğunu düşünüyoruz. 187’nin meclis toplanması için yeterli olduğunu düşünüyoruz” diye tepki gösterdi. Ağar, şöyle konuştu:

“Keşke bunların hiçbirisi olmasaydı Türkiye seçime gidebilseydi. Bundan sonra bize düşen görev Türkiye’de kaos yaratmadan, kargaşa yaratmadan, demokrasi içerisinde meseleyi çözebilmeyi başarabilmektir. Burada temel görev de iktidar partisine düşer. İktidar partisi 4.5 yıldır icraattadır seçime kadar da 5 yıl olacaktır. Bu 5 yıllık icraatın sorumlusu da başbakandır. Başbakan bir milletle de hesaplaşarak bu tarihsel dönemin hesabını milletle görmelidir diye düşünüyorum. Aksi takdirde iltica olur, bir başka tarafa kaçış olur. İltica derken ben şöyle söyledim; başbakan başka bir yere iltica etmek isterse etmesin diyorum. Başbakan olarak gelsin seçimde millete bir hesabını versin.”

TÜSİAD’IN HÜKÜMETE SICAK BAKTIĞI KİMSENİN MEÇHULÜ DEĞİL

TÜSİAD’ın cumhurbaşkanlığı konusundaki açıklamasını ise Ağar, “TÜSİAD’ın bu hükümete sıcak baktığı hiç kimsenin meçhulü değil. Dolayısıyla böyle bir destek anlamında bir açıklama yapması da olabilir yani. Buna da bizim bir şey dememiz mümkün değil” diye değerlendirdi.

Sağdaki Demokrat Parti formülü anımsatılıp “Seçimlere kadar merkez sağda bir bütünleşme söz konusu mu” diye sorulması üzerin Ağar, şöyle dedi:

CUMHURİYET HER MAHKUMA DİKKAT ETTİ

“Demokrat Parti tabela asmakla olmaz. Biz izlediğimiz politikalarla DP’yi yeni baştan ihya ediyoruz. O bakımdan buradaki birleşme ve bütünleşmenin tabi analizin neresi olacağı aşağı yukarı görülüyor. Önümüzdeki günlerin siyasi tercihleri zaten bunu ziyadesiyle gösterecektir. Nisan, Mayıs ayı içerisinde tamamlanacak olan işlerdir. Türkiye’de gerçek bir merkez sağı DP bütünleşmesinin nerede olduğunu herkes biliyor.”

Ağar, Abdullah Öcalan’ın zehirlendiği iddialarıyla ilgili bir soruya da “Cumhuriyet bugüne kadar kendine emanet edilmiş her mahkuma dikkat etmiştir ve her mahkum da tabi sağlık şartları içerisinde cezasını tamamlamıştır” yanıtını verdi.

Öcalan’ın sağlığı konusunda DTP’li Aysel Tuğluk’un tehdit olarak yorumlanan sözleri konusunda ise Ağar, “O hanımefendi sonra düzeltti konuşmalarını. Cumhuriyeti tehdit etme hakkını, cüretini kimse bulamaz. Tehdit ettiğiniz vakit sığınacak yerde bulamazsınız” dedi.

Ağar, Dünya Kadınlar Günü toplantısının ardından genel merkezde gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Öcalan’ın zehirlendiği iddialarının sorulması üzerine Ağar, cumhuriyetin kendine emanet edilmiş her mahkuma ne şekilde muamele edeceği konusunda bir yanlışının hiçbir zaman olmadığını yineledi. Ağar, “Türkiye’de bu meseleler üzerinden kaos, kargaşa, yaratmaya yönelik siyaset hevesleri fevkalade yanlıştır. Toplumun huzurunu bozma anlamında da bunlara gerek yoktur. Türkiye’nin cezaevlerinde böyle şeyler olmaz, olmamıştır” dedi.

KAPUSUZ’U HİCVETTİ

Ağar, AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz’un seçim tarihi olarak 15 Temmuz’u dile getirdiği yolundaki haberlerin anımsatılması üzerine de “Onlara tavsiyem meteorolojiye bir danışsınlar. Hava sıcaklıklarının 45 derece filan olduğu günleri tespit etsinler. O dönemde yapsınlar seçimi daha iyi olur herhalde.

Ağar, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne gidebileceğinin anımsatılması üzerine de “Yanlışlığın düzeleceği yer bize göre mahkeme değildir seçim sandığıdır. Her yanlışlık sandıkta düzelir. Halk bu işin ölçüsünü sandıkta koyar biz ona inanarak siyaset yapıyoruz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious