Ağar'dan milliyetçilere sert cevap

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

DYP lideri Mehmet Ağar, milliyetçilik anlayışlarının ülkeyi böldürmeyen ve kardeşçe yaşatan bir milliyetçilik olduğunu belirterek: Bu konuda kimse bizimle aşık atamaz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, bir kesimin Cumhuriyetçilik ve laiklik, bir kesimin de milli ve manevi değerler üzerinden siyaset yaparak Türkiye'yi 2 kutba böldüğünü savundu. Mehmet Ağar, partisinin genel idare kurulu üyesi ve eski çevre bakanlarından Rıza Akçalı'nın oğlu Levent Akçalı'nın nikah töreni için geldiği Manisa'da, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ağar, 2002 yılında yapılan genel seçimlerde ulusun verdiği mesajların, AK Parti ve CHP tarafından iyi kavranamadığını düşündüğünü söyledi.

Bir kesimin cumhuriyetçilik ve laiklik, diğer kesimin de milli ve manevi değerler üzerinden siyaset yaparak Türkiye'yi 2 kutba böldüğünü savunan Ağar, şöyle devam etti: ''Böyle şey olmaz. Biz buna müsaade etmeyiz. Tüm modern demokrasilerde olduğu gibi Türkiye, yönetiminde laiklik esasını kabul etmiştir ama bu memlekette milyonlarca kişinin 'Şükürler olsun, elhamdülillah Müslümanım' demekte hiçbir zorluğu yoktur ve hiçbir zaman da olmayacaktır.

Bunları hiç kimse karşıtlık haline getiremez. Biz buna müsaade etmiyoruz, Demokrat Parti de Adalet Partisi de buna müsaade etmedi. Bizim siyasi yasaklı olduğumuz dönemde yine merkez sağın bir adamı olan merhum Özal da buna müsaade etmedi.'' Türkiye'de merkez sağın kendisini vareden alanlardan koptuğunu, siyasette yaşanan sorunların bundan kaynaklandığını belirten Ağar, DYP'nin, Demokrat Parti'yi vareden değerlerle beraber yoluna devam ettiğini bildirdi.

-CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ-

Partisinin, demokrasi ve halkın gerçek istekleri açısından doğru yerde duran tek parti olduğunu ileri süren Ağar, şöyle konuştu: ''Cumhurbaşkanlığı seçimleri piyasaya çıktığından beri herkes erken seçim istiyor.

Biz 1 yıldır meydanlardayız. Çiftçi, köylü battı, esnaf sıkıntıda, işsizlik aldı yürüdü, Irak konusunda hükümetin tavrı yok, AB ile ilişkiler kopma noktasına doğru gidiyor, sıkıntılar var diyoruz. İşte bunlar erken seçimin nedenleri. Cumhurbaşkanlığı seçimi bunların ardından gelir.'' Zıtlaşma ve kutuplaşma siyasetinin AK Parti ve CHP'nin konumlarını sürdürme isteklerinin ürünü olduğunu iddia eden Ağar, ''Millet bu oyunu 2002'de gördü. Bir de mahalli seçimlerde gördü.

Bitti. Bundan sonra Türkiye, dirayeti ve cesareti olan, korkulan problemlerin üzerine gidebilen ve üstesinden gelen yeni bir iktidarla tanışacak'' dedi. DYP iktidarıyla Türkiye'nin iç enerjisini kavgalarla tüketmeyeceğini iddia eden Ağar, iktidarlarıyla Türkiye'nin ''iç çatışma alanlarının tamamının'' ortadan kalkacağını savundu.

Seçimlerde AK Parti'nin umduğunu bulamayacağını öne süren Ağar, şunları kaydetti: ''Çiftçiyi, köylüyü yok farzederek yola devam etmek isteyen bu iktidar seçime 5 kala 'Bir parmak bal çalarım, bizim çiftçi, köylü saftır, iyidir bize kanar, memura da yılın ikinci yarısında ufak bir zam yaparız' sanıyorlarsa, bunlar bitti.

Türkiye'nin sıkıştığı dış politika alanında, Türkiye'nin arzuladığı inisiyatifi ortaya koyamayan, korkak yönetimlerin gitme devri gelmiştir. Oturup televizyon ekranlarında, memur ve belediye işçileriyle dolu salonlarda nutuk atmaya benzemez. Gelir televizyon karşısında, yüreği yetiyorsa, söyleyeceği birşey varsa bizimle tartışır. Bu hükümet, kendin sor kendin cevapla programlarına, belediye çalışanları ve memurlarla dolu salonlardan başka bir yere çıkamaz.''

-''HERKESİN EVDE UYUDUĞU ZAMAN BİZ DAĞDA GEZİYORDUK''-
Bir basın mensubunun, ''düz ovada siyaset yapsınlar'' biçimindeki sözlerini hatırlatması üzerine Ağar, Türkiye'de ''hamaset üzerinden siyaset yapmak'' isteyenlerin olduğunu öne sürdü.

En büyük milliyetçiliğin, ülkeyi böldürmeyen ve insanları kardeşçe yaşatan milliyetçilik olduğunu ifade eden Ağar, şöyle konuştu: ''Türkiye'nin Gayri Safi Milli Hasılası 400 milyar dolarsa, bunu 800 milyar dolara katlayan milliyetçiliktir, bizim milliyetçiliğimiz. Çiftçiye ucuz gübreyi, mazotu veren, sanayi ihracatını 200 milyar dolara çıkaran milliyetçiliktir. Bizim milliyetçilik anlayışımız bu. Gelip bu konuda bizimle kimse aşık atamaz. Herkesin evde uyuduğu zaman biz dağda geziyorduk. Türkiye'nin insanları Türkiye'nin her karış coğrafyasında birarada, kardeşçe yaşamak istiyor.

Türkiye, terörle dolu günlere dönmek istemiyor.'' Denizli'de şehit sayısının 111'e ulaştığını kaydeden Ağar, ''Biz, 112 olmasın diye gayret ediyoruz. Kan, gözyaşı ve husumet üzerinden siyaset yapma devri bitti'' diye konuştu. Türkiye'nin kendi iç çatışma alanlarını ortadan kaldırdığında, birliktelik içinde, dışa karşı mücadele etme gücünü kazanacağını ifade eden Ağar, ''Ancak Türkiye'de bu tartışma alanları bir türlü bitmiyor.

Böyle olunca ne çiftçinin, ne KOBİ'lerin meseleleri çözülür. Türkiye'nin gerçek meselesi üretimi katlamaktadır. Türkiye, üniter devlet yapısını koruyarak, barış kardeşlik içine yoluna devam edecektir'' diye konuştu. Bir basın mensubunun sorusu üzerine ''ön seçim'' konusuna da değinen Ağar, ''Bizden önce yanlışlar yapılmıştır ama biz bu konuda yanlış yapmayacağız'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious