Ağar'ı Mumcu'yu kutladı, Sezer'e kızdı

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

Baykal, Ağar ve Mumcu'yu kutladı, Sezer'e fatura çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin gurup toplantısında, "Milletimiz bir bütündür. Eğer Türkiye'yi siyasetçiler yönetecekse, bunu kabul etmelidir. Bu milyonlar var olduğu sürece Türkiye laik kalacaktır. Parlamentonun son dönemine geldik.

CHP bu dönemde büyük memleket hizmetleri yaptı. İftiharla anılacak çalışmalar yaptı. Muhalefet olarak ülkemizi savaş ortamından korumayı başarmıştır. Köşk sürecinde Anayasamızı koruyan, gerek siyasi ve gerek hukukla mücadele ederek Türkiye'nin cumhurbaşkanlığı krizine girmesini engelledik. Meclis fesh olmaz. Üzerine düşen acil görevleri yapmak için hep hazır olmalıdır. Hep var olacaktır, ama önemli karar almak, Anayasa değiştirmeye kalkışması doğru değildir. Bir tek kişiye halktan yetki alacaksın, diğer bölümünü de 550 milletvekiline vereceksin. Bu tehlikeli. Çok sıkıntılar oluşturacak düzenlemedir. Yenilmişlik duygusundadır. Bu sakıncalıdır. Çok yanlıştır. Yapılması gereken çok açıktır. Bütün bunların önümüzdeki mecliste yapılmalıdır. Bu gösteridir, ciddiye almıyorum. Bitsin bu iş. Ülkeyi germeyelim. Şimdi seçim zamanı. Halk bizi iktidara getirse, ilk yapacağımız iş anamuhalefet ile uzlaşma arayışıdır. " dedi.

Solda birlik konusunda da konuşan Baykal sözlerini şöyle sürdürdü, "Son tabloyu söyleyebilecek durumda olmayı çok isterdim. Ama benim elimde değil. Ben söyleme durumunda değilim. Geldiğimiz noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum; bu bizim katkımızla gelmiş değildir. Partiler arasında birleşmeyi biz taşımadık. Halk bize çağrı yaptı. Temas yapıldı. Bizim tezimiz, iki siyasi parti arasında gerçek birleşme iki partinin birleşmesinden geçer. Sonuç verecek olan budur. Merkez sağı kutlarım. Onlar başardı. Helal olsun. Bizim kardeş partimiz böyle birleşmeyi istemiyor. Duygusal bir tepkiden olabilir. Öneriler yaptık. Sadece DSP ile değil Ecevit ile de birleşmek istiyoruz. Güvercini altıokun yanına yerleştirme hazırız. seçim işbirliği istediler. Peki dedik. Şok oldular. Şaşırdılar. Sonuçta uzlaştık. Biz parti olarak oy birliği ile karar aldık. Şimdi DSP'den parti kararı bekliyoruz. DSP'yi rakip görmüyoruz, kardeş görüyoruz. Biz samimiyiz, samimi...Doğru olmadığına inandığım halde bu formülü kabul ettim. İzmir'e bu niyetle gittim, kucaklaşamaya hazırdım. Ayrışmak için yola çıkmayalım. Pazarlıkçı bir yaklaşım toplumun beklediği şey değil."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious