Ağar'ın istifasının ardından Kırat'a yeni süvari aranıyor

Ağar'ın istifasının ardından Kırat'a yeni süvari aranıyor .10541
  • Giriş : 24.07.2007 / 11:57:00

Tarihinde ikinci kez seçim hezimeti yaşayan kırat, sağda varlığını sürdürmek için “yeni süvari” arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mehmet Ağar'ın istifasının ardından Demokrat Parti liderliği için iki isim öne çıkıyor.

Kulislerde, DP liderliği için Tansu Çiller, parlamentoya sağı toparlama iddiasıyla bağımsız giren Mesut Yılmaz’ın isimleri ön plana çıkıyor. Yılmaz ve Çiller’in yanı sıra, DP-ANAP birleşme görüşmelerinde aktif rol üstlenen ancak birleşmenin sonuçsuz kalması üzerine DP adaylığından istifa eden ATO Başkanı Sinan Aygün, Mehmet Ali Bayar, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e yakınlığıyla tanınan Mehmet Haberal’ın isimleri de olası lider adayları olarak telaffuz ediliyor.

GİK yarın toplanıyor

Mehmet Ağar’ın seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasından yarım saat sonra gelen istifasıyla boşalan genel başkanlık koltuğuna, Siyasi İşler Başkanı Nevzat Ercan vekaleten oturdu. Tüzüğü gereği 45 gün içinde olağanüstü kongre yapması gereken partide, kongre tarihini belirleyecek GİK (Genel İdare Kurulu), yarın toplanacak.

İl başkanları görüşecek

Seçim gecesi Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantılarında Ağar’ı hedef alan eski Teşkilat Başkanı, DP GİK üyesi Mümtaz Yavuz da, çarşamba günü için kendisine DP il başkanlarını Ankara’da toplantıya çağırdı. Genel Başkanlık arayışında öncelikle yıllardır bu partiye emek vermiş il başkanlarının görüşünün alınması gerektiğini savunan Yavuz, “İl Başkanlarım bu konuda kimi işaret ederse, bu doğrultuda temasa geçilir” dedi.

Yavuz, lider adayları konusunda isim telaffuz etmek için henüz erken olduğunu vurgulamasına karşın, Mesut Yılmaz’ın bu konuda “avantajları” bulunduğuna işaret etti. Yavuz, “Sayın Yılmaz milletvekili olarak parlamentoda. Birleşme sürecini sürdürmek istediğimiz ANAP’ta kabul görecek, hatta ilerleyen süreçte TBMM’de grup kurabilecek potansiyele sahip bir isim” değerlendirmesini yaptı. Yavuz, “Ancak Sayın Yılmaz’ın nasıl bir tavır sergileyeceğini görmek lazım” dedi.

İstifalar sürüyor

Olağanüstü kongre tarihinin ele alınacağı ve iç hesaplaşmaya sahne olması beklenen GİK öncesi, DP’de seçim gecesi başlayan istifalar da sürdü. Listelerin oluşumu ve Ağar’ın yönetim politikalarını şekillendirmede en etkili isimler arasında yer alması nedeniyle hedef seçilen Celal Adan, Genel Başkan Ağar ve Genel Başkan Yardımcısı Nüzhet Kandemir’in ardından istifa etti.

Yılmaz’dan teşekkür turu

RİZE’den bağımsız milletvekili seçilen Mesut Yılmaz, dün seçmene teşekkür etti. 10 bin 342 oyla en yüksek oyu aldığı baba ocağı Çayeli İlçesi’ni ziyaret eden Yılmaz, “Eğer Çayeli’nin desteği olmasaydı seçilemeyeceğimi çok iyi biliyordum” dedi. Yılmaz, seçim otobüsünün üstünden yaptığı konuşma sık sık ’Çayeli seninle gurur duyuyor’ sloganıyla kesildi. Yılmaz hemşerilerine “Sizi mahcup etmemek için bütün gücümle çalışacağım” diye söz verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious