Ağar'ın 'Mevlana' mesajı

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmer Ağar, Mevlana'nın 733. vuslat yıl dönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, ''Biz Mevlanalar, Yunus Emreler çıkartmış olan medeniyetimizin sadece geçmişte yaptıkları ile değil, çok daha önemlisi gelecekte yapacakları ile tüm insanlık için bir ışık ve umut kaynağı olduğuna inanmaktayız" dedi.
DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Mevlana'nın 733. Vuslat yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Mesajında ''Ölümü sevgiliye kavuşmak için düğün gecesi olarak gören bu büyük alim ve gönül insanı, 66 yıllık hayatı boyunca insanları aydınlatmakla, onların gönül gözlerini açmakla meşgul oldu." diyen Ağar, ölümünün üzerinden 733 yıl geçmesine rağmen Mevlana'nın sadece Türkiye'de, İslam dünyasında değil, bütün dünyada çok canlı şekilde yaşamaya devam ettiğini kaydetti.

Ağar mesajında şu görüşlere yer verdi: "Mevlana'nın 8 asır önce yakmış olduğu gönül ateşinin bugünkü gönüllere de ulaşması Şeb-i Arus'un anlamını açıkça ortaya koymaktadır.

Mevlana, medeniyetimizin asırların üzerine uzanan mimarlarının en başta gelenlerinden, medeniyet tacımızın en parlak elmaslarından birisidir.

Biz, Mevlanalar, Yunus Emreler çıkarmış olan medeniyetimizin sadece geçmişte yaptıklarıyla değil, çok daha önemlisi gelecekte yapacaklarıyla tüm insanlık için bir ışık ve umut kaynağı olduğuna inanmaktayız.

Bizim için siyaset, güncel problemlere çözüm bulmak, Türkiye'yi dünyanın önder ülkelerinden birisi yapmak olduğu kadar aynı zamanda gücünü ve kaynağını Mevlanalardan, Yunus Emrelerden, Hacı Bayramlardan, Hacı Bektaşi Velilerden alan bir medeniyet hamlesinin aracıdır.

Öldüğü zaman tabutunun arkasından Müslümanlar kadar Hristiyanlar, Yahudiler, her inançtan insanlar ağlayarak yollara düşmüş, onun kaybını bir öksüzlük ve yetimlik duygusuyla ifade etmişlerdir.

Hayatı boyunca insanlara sevgiyi, kardeşliği öğreten Mevlana, cenaze töreninde yaşananlarla da tüm dünyaya ölümsüz mesajını bir kez daha en güçlü şekilde iletmiştir. Gelecek yıl doğumunun 8. yüzyılı bütün dünyada kutlanacak olan Mevlana mucizesini yeniden gösterecek, fikirleri ve sevgisiyle tüm dünyayı kucaklayacaktır"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious