Ağar'ın sırrı!

  • Giriş : 18.10.2006 / 00:00:00

DYP lideri Mehmet Ağar'ın büyük tartışma doğuran sözlerinin büyük bir projenin parçası olarak sarf ettiği ve asıl hedefinin Osmanlı'yı yeniden ihya etmek olduğu ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AĞAR’IN SIRRI

Ağar bu projede yer alan açılımları adım adım, belli bir plan çerçevesinde gündeme getirecek. Ağar’ın Doğu ve Güneydoğu açılımı da bu projenin sadece bir parçası. “Turpun büyüğü heybede" diyen Ağar’ın “Osmanlı’yı İhya Projesi"ni BUGÜN açıklıyor. TV reklamlarında “Türk tarihinin en dirayetli, en güçlü hükümetini kuracağız" diyen Ağar’ın bu söyleminin yıllarca saklanan bir sırdan kaynaklandığı belirtildi. 2002’de çıktığı bir TV programında “İki asrın hesabını göreceğiz" diyen Ağar’ın tasavvurunun “Vaka-i Hayriye’yi", “Vaka-i fierriye" kabul eden bir esastan başladığı ifade edildi. Yeniçeri ocağının padişah tarafından kaldırılmasına tarihte “Vaka-i Hayriye" deniliyor. Ağar’ın tasavvuru ise bu olayı, “Vaka-i fierriye" olarak görüyor, imparatorluğun tasfiyesinin böyle başladığını ileri sürüyor. Ağar’ın sadece çok yakınlarının bildiği proje “Tasfiye edilmiş imparatorluğ un hiç değilse manevi hudutları yla yeniden ihyasını öngörüyor. Proje çerçevesinde, bu sınırlar içinde yaşayan herkesle ‘kardeşlik’ hedeşeniyor. Yapılacak açılımlar, “Türkiye’nin müktesebinden istifade etmek. İmparatorluk coğrafyası dahilindeki bütün fikirlere alaka duymak, bu fikirlerden istifade etmek" olarak özetleniyor.

İLK DENEME ELAZIĞ'DA

Ağar’ın en büyük dayanağını ise Elazığ seçimleri oluşturuyor. Kırmançi ve Zaza kökenli vatandaşların tamamına yakınının oyunu alan Ağar’ın, açılımların devamını getirmesi bekleniyor. Uzun vadede, “anti Arabizme son vererek Arap kardeşliğinin, bunun yanı sıra mutlak bir Ermeni sulhunun da Ağar tarafından teklif edilmesinin şaşırtıcı olmayacağı vurgulanı yor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious