Ağar'dan Evren'e destek

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

Mehmet Ağar, kendisinin üniter devlet yapısından yana olduğunu; ama eski Kenan Evren’in fikirlerini söyleme özgürlüğüne sahip olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mehmet Ağar, Grand Cevahir Otel’de düzenlenen partisine katılımların olduğu toplantı çıkışında gazetecilerin sorularını cevapladı. Kenan Evren’in eyalet sistemiyle ilgili açıklamalarını hatırlatan Ağar, "Kenan Evren, ekonomik ağırlığı olan, bölge valiliği sisteminden bahsetti ama birileri bir yerlerden maraza çıkarıyor. Bunlar tartışılıp konuşulacak, neredeyse ömrü devlet hizmetinde geçmiş bir Cumhurbaşkanı hain ilan edilecek bunu anlamak mümkün değil, vatanseverlik ve vakanperverlik kimsenin tekelinde değil. Ben üniter devletten yanayım ama herkes fikrini söyleyecek. Türkiye’nin birlik ve bütünlüğü muhafaza edilecektir. Hükümetin zaafiyetini Türkiye’nin sorunu gibi algılamamak lazım" şeklinde konuştu.

Irak’taki gelişmeler konusunda Genelkurmay ve Başbakan’ın farklı açıklamalar yaptığını savunan Ağar, yaşanan olayı vahim olarak niteledi. Ağar: "Bu konular tek ağızdan konuşulmalı, dışarıya karşı zaafiyet sergilersiniz. Bu işlerin sorumlusu hükümettir. Asker siyasete karışmamalı ancak Irak işi askerin içinde olacağı iştir. İç siyasetin dışındadır. Bu meseleler ilgili kurumlarda konuşulmalıdır. Askersiz de devlet idare edemezsiniz. Bu konu askerle birlikte yürütülen bir konudur. Hükümetin insiyatifi kaybolmuş ve dağılmıştır " ifadelerini kullandı.

Minik Dilara Dumrul’un elim bir kaza sonucu ölmesi nedeniyle İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur’un görevden alınmasını da değerlendirnen Ağar, olayı olumsuz bir gelişme olarak görmediğini söyledi. Ağar, sorumluk varsa istihdam edenlerin kusursuz mesuliyetleri diye, medeni hukukun prensibi vardır. Türkiye’de bir çok şey de bu olmalı. Temenni ederiz ki sorumluluk bilinci siyasete de yansır" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious