Ağar'dan hükümete destek

  • Giriş : 18.07.2006 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, sınır ötesi operasyon konusunda hükümete destek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanma konusunda cesaretli olması gerektiğini ifade eden Mehmet Ağar, ''Bizim muhalefetimiz Habur'dan öteye geçmez. Türkiye'nin böyle bir tavrı, böyle bir hareketi olacaksa burada biz, Hükümetin yanındayız, arkasındayız, beraberiz" diye konuştu.
TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Mehmet Ağar, terör konusunda bir panik havası görüldüğünü, bu panik havasının, vatandaşlarda ve yönetenlerde olmaması gereken bir süreçten geçildiğini belirterek, milletin tümünü ilgilendiren bir meseleye siyasetin çıkar konusu olarak bakan bir anlayışa sahip olmadıklarını söyledi.

Türkiye'nin temel sorununun birlik, bütünlük ve beraberlik olduğunu dile getiren Ağar, yaşanan terör olaylarının hedefinin, hükümet ya da rejim olmadığını, hedefin doğrudan doğruya Türkiye'nin kendisi olduğunu kaydetti. Ağar, milletin birliğinin garantisinin, her inanç ve her kökenden vatandaşların müşterek yaşama iradesi olduğunu vurguladı. Ağar, "Bu irade, Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran iradedir. Bu iradenin parçalanması söz konusu değildir. Terör olaylarının bu şekilde devam ederek sürdürülmesini kabul etmek mümkün değildir" diye konuştu.

Terörle mücadele konusundaki birikimlerini hükümete aktarabileceğini ifade eden Mehmet Ağar, meseleyi günlük kısır siyasi çekişmelerin üzerinde tutuklarını bildirdi. Türkiye'nin bu meseleyi meşru güvenlik güçleriyle çözmesi gerektiğini belirten Ağar, "Bunun çok daha ağır boyutlarda olanını çözebilme kabiliyetine sahip olan bir ülkenin, bunun altında kalabilmesi söz konusu dahi değildir" diye konuştu.

Mehemet Ağar, terörle mücadeledeki bir başka hususun, Türkiye'ye sınır dışından olan tecavüzler olduğunu söyledi. Uzunca bir zamandır Türkiye'nin, sınır dışından gelen saldırılar konusunda bazı taleplerde bulunduğunu hatırlatan Ağar, şöyle konuştu: "Hiç bir ülke, bir başka ülkenin teröristi ile mücadele etmez. Türkiye diplomatik girişimlerin sonucunu alamazsa uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanma konusunda cesaretli olmalıdır. Bizim buradan söyleyeceğimiz şey; bizimmuhalefetimiz Habur'dan öteye geçmez. Türkiye'nin böyle bir tavrı, böyle bir hareketi olacaksa burada biz Hükümetin yanındayız, arkasındayız,beraberiz. Terörle mücadele tümüyle milli bir konsepttir.''

Gazetecilerin sorularına da cevap veren Mehmet Ağar, Irak topraklarından kaynaklanan desteğin, Türkiye'deki teröre etkisinin ne kadar olduğunu bilmediğini ancak bu konunun psikolojik bir sıkıntı olarak kendini gösterdiğini kaydetti. Türkiye'nin öncelikle kendi topraklarında yaşanan terör olaylarını kontrol etmesi gerektiğine işaret eden Ağar, terörle mücadele konusunda geçmişte ABD ile çok iyi bir işbirliği gerçekleştirildiğini, bunun sonuçlarının da alındığını söyledi.

İsrail'in Lübnan'a müdahalesiyle Türkiye'nin durumu arasında şeklen bir benzerlik bulunduğunu vurgulayan Ağar, Irak hükümetinin teröristleri önleme konusundaki zafiyetini gideremediğini ifade etti. Mehmet Ağar, ''Buradan bir sonuç beklemek Türkiye'nin hakkıdır. Kısa süre içinde ya 'Türkiye'ye yönelik düşmanlıkları ortadan kaldırmaya yönelik güce sahibiz, bunu garanti ediyoruz' ya da 'bizim gücümüz yetmiyor, sizin yeni askeri operasyon yapmanız gerekiyor' durumuna meselenin gelmesi lazım'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious