Ağar'ın sözlerine ağır tepki

  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

DYP lideri Ağar’ın sözlerine sert tepki gösteren CHP Genel Başkanı Baykal, "Biz PKK’ya af çabasının parçası olmayız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Baykal, "Türkiye’yi bölme mücadelesi götürenlerin meşrulaştırılması ve genel affa kavuşturulması doğrultusunda son zamanlarda canlandırılan çabaların bir parçası olmayacağız" dedi. Baykal, dün genel merkezde düzenlediği basın toplantısında şöyle konuştu: "PKK’nın meşrulaştırılması sürecinden geçiyoruz. Af, bu sürecin son mertebesi olacaktır. Bu sürecin altından neyin çıkacağını biliyoruz. Harita tartışmalarının içinden geçiyoruz."

Hükümet de karşı

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek de Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında "Bizim gündemimizde af yok. Bana soruyorsanız, ben hiçbir zaman aflardan yana olmadım. Olmayan bir şeyi gündeme taşırsak, terörle mücadele eden insanların da elini ayağını soğutmuş oluruz, morallerini bozmuş oluruz" dedi.

Bu arada Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği, yaptığı yazılı açıklamayla Ağar’ı kınadı.

DTP, Ağar’a destek verdi

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın açıklaması DTP’de olumlu yankı buldu. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Ağar için "Süreci en iyi kavrayan kişi" yorumunu yaptı. Ağar’ın açıklamalarını değerlendiren Türk, "Ağar devletteki geçmiş tecrübesinden kaynaklanarak, farklı bir yaklaşımın zorunlu olduğunu görmeye başladı" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious