AGB ‘Sovyetler’den beter çıktı

AGB ‘Sovyetler’den beter çıktı.23980
  • Giriş : 19.11.2008 / 23:12:00

Türk televizyonlarının reyting ölçümlemeleri her gece önce neden İtalya’ya gidip öyle Türkiye’ye geliyor?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yazarlar, televizyon eleştirmenler, programcılar, ünlüler, yapımcılar.. Herkes reytinglerden şikayetçi.. Herkes reytinglerde “gizli bir el” olduğunu söylüyor.. En son, reytinglerde zaten birinci olan Kurtlar Vadisi yapımcılarının bile “reytinglerle oynuyorlar” açıklamasının ardından tartışma sürüyor..

Milliyet gazetesinden Ali Eyüboğlu, Sabah'tan Yüksel Aytuğ ve Yeni Şafak'tan Bekir Hazar, yıllardır süren ve zaman zaman alevlenip sönen bu iddiaları şu günlerde daha çok gündem tutmaya çalışıyor.

Bugün özellikle Bekir Hazar'ın köşe yazısı dikkat çekiyor. Hazar, Yüksel Aytuğ'un “AGB yönetimi şeffaf olmalıdır” çağrısına destek verirken, daha önce Fehmi Koru'nun gündeme getirdiği bir soruyu da yineliyor:

“Ortada kapılarını kapatmış bir kurum var. Hiçbir soru cevap bulamıyor. Ve bu kapalı kapılar ardındaki kurum Türkiye'nin seyirci profilini oluşturan reyting ölçümlerini yapıyor. Bu ölçümlere göre de program formatları belirleniyor. Bu formatlara göre de seyirci alışkanlıkları, kültürü, yaşam tarzı ortaya çıkıyor.

Böylesine bir döngü içinde, merkezin tam ortasında yer alan en sorumlu kurum, Sovyetlerden beter bir kapalı kutu haline geliyor. Sovyetlerin sınırları kapalıydı. Vatandaşları ancak Doğu bloku ülkelerine gidebilirdi. Başka ülkelerde ne olduğunu bilen yoktu.

AGB bu görüntüden süratle kurtulmalıdır. Tüm soruları açık yüreklilikle cevaplamadığı sürece öcü gibi kalmaya devam edecektir. Örneğin Fehmi Koru'nun gündeme taşıdığı “Deneklerden gelen veriler neden İtalya'ya gidip, orada işlem gördükten sonra Türkiye'ye dönüp açıklanıyor?. Aradan geçen saatlerde neler oluyor?” sorusundan başlayabilirler... Tabii başlayabilirlerse...”

HABER3

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*