'Ağca gelse misafir ederim'

  • Giriş : 17.01.2006 / 00:00:00

Mehmet Ali Ağca'ya, Papa II. Jean Paul suikastı öncesi silah sağlayan Ömer Bağcı (60), 24 yıldır görüşmediği eski arkadaşının gelmek istemesi halinde kendisini misafir edebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazeteci-yazar Abdi İpekçi'nin öldürülmesine ilişkin idam, Papa 2. Jean Paul'e yönelik suikast girişimi nedeniyle de müebbet hapis cezasına çarptırılan Mehmet Ali Ağca'nın (48), Kartal H Tipi Cezaevi'nden tahliyesinin ardından nerede olduğu soruları kafalarda soru işareti olarak kaldı. Ağca'ya ilk davet ise, 24 yıl önce kendisine Papa II. Jean Paul suikastı öncesi silah sağlayan Ömer Bağcı'dan geldi. Halen MHP'nin Denizli Çal İlçe Teşkilatı Yönetim Kurulu üyesi olan 2 çocuk ve 5 torun sahibi Bağcı, Ağca ile 1981 yılından beri görüşmediğini belirtti.
Papa suikasti öncesi Ağca'ya silah temih ettiğini ancak Ağca'nın silahı hangi amaçla kullanacağını bilmediğini ifade eden Bağcı, "Tabancayı ben verdim. Ancak silahın Papa'ya suikastinde kullanılacağını bilmiyordum. Ağca bu olayda benim adımı verince, 1982'de İsviçre'de tutuklanıp İtalya'ya iade edildim. Orada da 4 yıl tutuklu kaldıktan sonra, bu davadan beraat ettim." dedi.
Basın aracılığı ile Ağca'ya bir mesajının olmadığını kaydeden Bağcı, "Basına gerek yok. Ben ihtiyaç duyarsam ona nasıl ulaşılması gerektiğini bilir ve ulaşırım. Ancak şu an için buna gerek yok." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious