Ağca'nın çok özel sırları

  • Giriş : 20.01.2006 / 00:00:00

Mehmet Ali Ağca, ‘kimliğinin ve psikolojinin’ sırlarını Anna Maria Turi ile paylaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kitap, Mehmet Ali Ağca’nın ‘hatıra defteri’ gibi. Kimi zaman Gogol’un yazdığını andırıyor, kimi zaman da insana Gogol bile bu kadarını ‘dillendirememişti’ dedirtiyor “Büyüyünce ne olacaksın? '' Muhtemelen, Malatya’daki onca yoksulluk içinde küçük Mehmet Ali’ye kimse bu soruyu sormamıştı. Fazla seçenek yoktu ki, en iyi ihtimalle öğretmen olabilirdi. Öğretmen okuluna yazıldığında da, herhalde ailesi geleceğinin çizildiğini düşünmüştü. Ağca'nın anılarından derlenen kitap bugün piyasaya çıkan TEMPO dergisi'nde kapak oldu.
Ona bu soruyu yıllar sonra, 1996 yılında, İtalya’da Anna Maria Turi adlı bir gazeteci-yazar, “Küçükken ne olmak isterdin'' şekliyle sordu. Bir katilin ruh halini anlamak için sorulmuş doğru bir soruydu. Cevap ise şöyleydi: “O zamanlar hırslarım, büyük uluslararası hedeflerim yoktu. Öğretmen olmayı ve güzel bir öğretmenle evlenmeyi, bahçesinde tavuk besleyip, sebze ekeceğim bir ev düşünüyordum.'' Bu cevabı okuyan, M. Ali Ağca’yı tanımasa, onun Papa’nın Parkinson’unu iyileştiren uluslararası bir tıp dehası olduğunu sanırdı. Oysa o, hayat biçimi olarak, yaşatmayı değil, yok etmeyi seçmişti. Ve yok etmek konusundaki ‘evrensel dehası’ kuşku götürmezdi.

Her sayfanın altında imzası var

M. Ali Ağca hakkında pek çok kitap yayımlandı. Ama bu kitaplar arasında onu en iyi anlatanı, Türkçeye çevrilmemiş olan, Anna Maria Turi tarafından kaleme alınan “Benim Gerçeğim: Dünyayı Altüst Eden Adamın Şaşırtıcı Anıları'' adlı kitap oldu. Kitap, İtalya’da Ekim 1996’da basıldı. Anna Maria Turi, önce Ağca ile röportaj yapmak için istekte bulunmuştu. Ardından Mehmet Ali Ağca kendisine biyografisini yazmayı teklif etmiş. İkili, Ancona Cezaevi’nde haftada bir görüşmüşler. ‘Il Tempo’ gazetesinde çalışan ve Emanuele Orlandi’nin kaçırılmasıyla ilgili olarak birkaç kez haber yapan Turi, teklifi kabul edince, Adalet Bakanlığı’ndan izin istenmiş. İzin beklenirken Ağca, Turi’ye kendini anlatan mektuplar yazmış, sonra yüz yüze görüşmeler başlamış. Ağca, yazılan her sayfanın altına imzasını atmış. İşte bu kitap Mehmet Ali Ağca ‘kişiliği ve psikolojisi’ hakkında uzman olmayanlara bile fikir veriyor. Örneğin Ağca kitapta, “Papa’yı basının önünde kabul etmekten büyük saygı ve mutluluk duyduğundan'' söz ediyor. Yani o ‘kabul eden’, Papa ise ‘kabul gören’.
Mehmet Ali Ağca kitabında sürekli “Allah’la konuştuğundan'' söz ediyor. Ama sonra bir yerde ‘egosu’ onu bile rahatsız ederek ‘günah çıkarıyor’. Diyor ki: “Formal bir hata yaptım, yani ‘Ben Allah'la konuştum’ değil, ‘Allah benimle konuştu’ demeliydim, çünkü gerçek buydu.''

Mehmet Ali Ağca sekste skora meraklı

Mehmet Ali Ağca, kitapta kısaca da olsa ‘aşk’ hayatına da değinmiş. İlk aşkı Nurten’le ‘platonik’ bir ilişki yaşamış. Bulgar bir kızla yaşadığı tek gecelik ilişkisinde ise skorla övünüp durmuş ve ardından Papa suikasti ile ilgili olarak basında sık sık çıkan ‘Bulgar pisti’ tanımıyla alar edercesine, “Katedralin duvarına yaslanmış vaziyette, ayakta en az 10 kere seviştik. Sonra yere uzandık. Kısacası saatler boyu zevk yaşadık. Ne kadar çekici bir Bulgar pisti! Ne kadar tutkulu bir Bulgar pisti!'' diyor.

Ağca, İsa gibi çarmıhta

Mehmet Ali Ağca’nın 1985 yılında duruşma salonunda, “Ben İsa’yım'' diye haykırması hâlâ zihinlerde. Ağca, kitapta bu “İsa olma haline'' de açıklık getiriyor ve şöyle diyor: “Ben, işkence çarmıhında Türkçe, İsa’nın söylediği son sözleri söylüyorum: Allah’ım, beni terk edemezsin.'' Kitapta Mehmet Ali Ağca’nın Papa’ya suikastını ‘ruhanileştirdiği’ açıkça seziliyor. Bu ruhani açıklamalara, Papa da ziyaretiyle epeyce katkıda bulunuyor. Ağca, Papa’nın kendini hücresinde ziyaret etmesini ‘bir halkla ilişkiler’ taktiğinden çok, bir ‘ruhani buluşma’ olarak algılıyor.
Peki Papa’nın suikastı ruhani de, Apdi İpekçi’ninki ne? Kitapta Abdi İpekçi için uzun uzadıya yorumlarda bulunmuyor. Abdi İpekçi’yi öldürmediği iddiasını sürdürüyor. Anlaşılan, İpekçi’yi Papa kadar ruhani ve uluslararası bulmuyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious