Ağır çalışma koşulları 'şeker'i çıkarıyor

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin şeker haritası giderek genişlerken maden ocakları gibi yoğun iş stresi ve ağır çalışma koşullarının etkisi Zonguldak'taki diyabet hastalığını yükselttiği belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zonguldak'ta ağır çalışma koşulları nedeniyle şeker hastalığına yakalananların sayısının hızla arttığı bildirildi. Zonguldak Diyabetliler Derneği, iş yerine giderek işçileri şeker taramasından geçiriyor. Zonguldak'ta "14 Kasım Dünya Diyabetliler Günü" etkinlikleri kapsamında Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Maden Makineleri Fabrikası'nda çalışan işçilere diyabet taraması yapıldı. Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Merkez Şubesi ile Zonguldak Diyabetliler Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen taramadan 280 işçi yararlandı.

AĞIR İŞ KOŞULLARI ŞEKERİ ÇIKARABİLİR

Zonguldak Sağlık Müdürlüğü 3 Nolu Sağlık Ocağı Diyabet Polikliniği Doktorlarından Ercan Özdemir, bilimsel bir araştırma yapılmamış olmasına rağmen maden ocakları ve diğer sanayi sektörünün yoğunluk kazandığı şehirlerde ve ülkelerde diyabetin daha fazla olduğuna dikkati çekiyor. Bu konuda üniversitelerin önderliğinde ciddi bir araştırma yapılması gerektiğini belirten Dr. Özdemir, "Henüz daha bunlarla ilgili hiç dergi çıkarmadık. Zonguldak için kullanılan ilaçlara bakıldığında söylenen rakamlara bakıldığında Türkiye'de en yüksek gibi görünüyor. Ama bunun bire bir Zonguldak'a özel yapılmış bir bilimsel çalışması yok. Bunlarla ilgili de hiçbir değerlendirme yapmadık. Sanayileşmiş şehirlerde diyabet daha fazladır. Sanayileşmiş ülkelerde de öyle. Bir ABD'de belki bizden fazladır. Maden ocaklarıyla ilgisi var. Stresin de belli oranda etkisi var. Çok fazla değil ama var. Tek faktör değil. Diyabet bir çok sebebe bağlı hastalık olduğu için bir tane sebebe bağlı tutamayız onu. Ama genel görüntü bunun bilimsel bir şeyi yok, Zonguldak'ta fazla gibi görünüyor. Bunun sebebi nedir bir araştırma konusu. Bu çok daha ciddi araştırılması gereken, belki üniversite bazında araştırılması gereken bir konu. Bizim şu anda tek amacımız erken inanları yakalayabilirsek erken tedavi edebiliriz. Yoksa bilimsel veri elde etmek için de bire bir yaptığımız birşey değil. Ama sonuçta yön gösterecektir." dedi.

Diyabet testiyle ilgili şehrin hemen her yerinde çalışma başlattıklarını, mesaide olan işçilerin ise ayağına gittiklerini ifade eden Zonguldak Diyabetliler Derneği Başkanı Çetin Terzioğlu, "Cumartesi günü başladık test uygulamasına. Hastanelerimizin önünde, sağlık ocaklarında uygulama yaptık ve bugün de buradayız. Mesai saatlerinde oldukları için biz de işyerine gelmeyi tercih ettik. Şeker taraması mahallelerde de devam edecek. En son Genel Maden-İş Sendikası Toplantı Salonu'nda düzenleyeceğimiz panelde şeker taramasından elde edeceğimiz bilgiler ile genel bir değerlendirme yapacağız. Zonguldak'ta şeker hastalığı diğer illerden fazla. Neye bağlı olduğunu tam olarak bilemiyorum ama herhalde madenciliğin bir etkisi olabilir. Stres, moral bozukluğu, bunlar madende çalışmanın zorlukları olabilir." diye konuştu.

Genel Maden İşçileri Sendikası Merkez Şube Mali sekreteri Hayri Tavukçu, "Gönül ister ki komple şeker taramasından veya sağlık taramasında geçmek isteriz. 280 işçinin şeker taraması yapılacak. TTK'ya ve diğer müesseselere de ön ayak olmuş olduk. İnşallah onlar da bu konuda adım atarlar. Diyabetliler Derneği'yle beraber hareket ettiğimiz için böyle bir düşünce ortaya çıktı. Onlar da sağ olsun bizi kırmadılar. Ve bir başlangıç oldu. İnşallah diğer yerlerde de olur." değerlendirmesini yaptı.

Uygulamada emeği geçenlere teşekkür eden TTK Merkez Atölyesi işçilerinden Necati Demirel de "Sağlık için yapılan hizmetler güzel. İnşallah Türkiye genelinde yapılır. Biz işçiler olarak rahatsızlık duymadığımız müddetçe gidip de sağlığımız arama yoluna gitmiyoruz. İnşallah bir rahatsızlığı olan arkadaşlar hastalığının farkına varoır da faydalanmış olurlar." dedi.

Ensar Taşdelen ise "Öncelikle bu uygulamayı yapanlara, hizmeti ayağımıza getirenlere teşekkür ediyoruz. Normalde üşengeçliğimizden gidip de şeker testi yaptırmıyorduk. Böyle bir hizmetin ayağımıza gelmesi iyi oldu. İnşallah devamını dileriz. Güzel bir uygulama emeği geçenlere teşekkür ediyoruz." ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious