Ağır hastalar için pazarlık

Ağır hastalar için pazarlık.17289
  • Giriş : 04.10.2008 / 09:21:00

Yeni SGK düzenlenemesinin ağır hastalar için büyük soruna Sağlık Bakanlığı el koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ağır hastaların durumuna Sağlık Bakanlığı el koydu. Yeni Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminden mağdur olan hastaların parasız tedavisi için hastanelerle pazarlık yapılacak..

1 Temmuz'da uygulamaya başlanan yeni Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) düzenlemesinin özellikle ağır durumda olan hastalar için yarattığı kaos için Sağlık Bakanlığı devreye girdi. Organ nakli ve kalp hastaları için özel anlaşmalarla masaya oturmaya hazırlanan Sağlık Bakanlığı, hastaların tek kuruş ödemeden özel hastanelerde özellikli tedavilerini yaptırabilmeleri için pazarlık yapacak. Organ nakli için hastanelere 48 bin YTL, by-pass için 5 bin 700 YTL öneren bakanlık hastanelere, "Siz de çok talepkâr olmayın, ameliyat paraları bu fiyattan ödenecek, hastalardan bir lira bile fazla alamazsınız" önerisinde bulunuyor.

BAKANLIK DEVREYE GİRDİ

Sabah gazetesinin iki gün boyunca gündeme taşıdığı 'SGK kaosu' pek çok zorlu hastanın mağdur olmasına neden olmuştu. SGK anlaşmalarını iptal eden hastanelerin listesinde bulunan hastalar bütün ameliyat ücretlerini kendi bütçelerinden ödemek zorunda kalmıştı. Bu durum organ nakil hastaları için en az 80 bin YTL'yi bulan büyük bir fatura anlamına geliyordu. Merve Hoşgör, Muharrem May, Yusuf Şancı ve adları haberlerimizde geçmeyen ama gazetemizi arayan yüzlerce hasta için umut ışığı doğdu. Sorunları gazetemize yansıyan hastalar Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından özel olarak incelemeye alındı. İkinci hayatları için binlerce lira ödemesi gereken hastaların organ nakillerinin bir an önce yapılması için çalışma başlatıldı. Hafta başında bakanlık ve özel hastaneler bir masa başında toplanacak. SGK sisteminden ayrılan özel hastanelere bakanlık yeni bir anlaşma önerisi ile gidecek. Ağır hastaların tedavisi için gerekli yedi ayrı branş için özel anlaşma imzalamayı teklif edecek. Sağlık Bakanlığı bu kez masaya otururken organ nakli hastalarının mağdur olmaması için daha önce 35 bin YTL olan organ nakli ücretini 48 bin YTL'ye çıkarttı. Hastanelere bakanlık tarafından önerilecek yeni fiyat listelerine göre kalp nakli için 41 bin 250 YTL ödenecek, henüz yapılamayan akciğer nakli için 34 bin 375 YTL, ince bağırsak nakli için 13.750, böbrek nakli içinse 20 bin 625 YTL fiyat belirlendi.

HASTANIN HAKLARI

Bakanlık yetkilileri, "Belirlediğimiz fiyatlar son derece uygun ama özel hastaneler çok büyük fiyat farkları isterse kendileri bilir. Organ naklinin yüzde 60'ı zaten kamu hastanelerinde de yapılıyor. Hastaneler hasta ile pazarlık yapamaz, pazarlıklarını bizimle yapsın. Zor durumdaki hastanın cebinden bir lira çıkmadan hizmet alma hakkı vardır. Diğer muayene gibi konularda yüzde 30'a varan ölçüde katılma yapı ödeyebilirler ama büyük ameliyatlarda hastanın bunu ödemesine gerek yoktur" diyorlar. Önümüzdeki hafta yapılacak kıyasıya pazarlıkta kazanan hastalar olacak.

GÖZ VE BEYİN HASTALARI SORUNLU

Yeni SGK'da sorunların hepsi çözülemedi. Sağlık Bakanlığı kalp ve organ nakli, kanser gibi zorlu tedaviler için özel anlaşmalar yapmaya hazırlanırken göz, beyin ve doğum için belirlediği fiyatlar hastaneler tarafından kabul edilemez bulunuyor. Katarakt ameliyatı için bakanlık 350 YTL, faco için 650 YTL ücret öneriyor. Hastaneler hastalardan üzerine yalnızca yüzde 30 fark alabilecek. Beyin ameliyatları için de bakanlık fiyatları yüzde 37 oranında artırdı ve tümör çıkartılmasını sağlayan zorlu operasyonun fiyatını 2 bin 700 YTL olarak belirledi. Yine bu fiyatın üzerinden yüzde 30 katılım payı alınabilecek. Üçüncü büyük problem ise kadın doğum ve tüp bebek konusunda. Bakanlık normal doğumu teşvik etmek için normal doğumun fiyatını 400 YTL, sezaryenin fiyatını ise 450 YTL olarak belirlediğini açıkladı. Yardımcı üreme yöntemlerinin birinci denemesinde yüzde 30, ikincide yüzde 25 oranında katılım payı alınacak. Hastaneler yukarıdaki fiyatlarla yeni anlaşma yapamayacakları açıkladı.

SÖZ ÖZEL HASTANELERİN

'Devlet pazarlıkla zarar ettirmesin'

Dr. Mücahit Atmanoğlu (Florance Nightingale Hastanesi Tıbbi Direktörü):
Biz kalp, organ nakli gibi alanlarda Sağlık Bakanlığı'na başvurduk anlaşma yapmayı önerdik. Hastaneye bu kadar yatırım yaptık, 'SGK'lı hastalar da yararlansın' istedik. Ama belirlenen fiyatların bizi zarara sokmaması gerekir. Karaciğer nakli için 78 bin YTL fiyat önerdik. Canlıdan karaciğer naklinde 2 ameliyathane 12 doktor çalışıyor ve on saat sürüyor. Çok maliyetli ameliyatlar yurtdışında 250 bin dolara yapılıyor. Devlet pazarlık yapsın ama zarar ettirmesin.

'Bizim üniversiteye bu fiyatlar yeter'

Prof. Dr. İlgin Özgen (İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fak.):
Şu anda SGK ile anlaşması olan İstanbul'da karaciğer nakli yapan tek yer İstanbul Üniversitesi. Bize 48 bin YTL'lik ücret yeter. Hastalardan başka para almamıza gerek kalmaz. Buradaki sorun özel hastanelerin SGK anlaşması değil, hastaların mağdur olmasıdır. Bizim hastanemizde sırada 150 kişi var, özel hastanelerin listeleri ise 20-30 kişilik . O yüzden bugüne kadar parası olan hastaya daha kolay sıra geliyordu. Bence kadavradan nakil için devlette de özel de de rakam aynı olmalı.

'Açıklanan fiyatlarla organ nakli yaparız'

Turgut Aydın (Memorial Yönetim Kurulu Başkanı):
Memorial Sağlık Grubu olarak halkımızın yoğun ihtiyaç duyduğu organ nakli konusunda kamu yararını dikkate alarak, Sağlık Bakanlığı ve SGK'nın açıklamış olduğu şartlarla hizmet verme kararı aldık. Büyük özveri ve sosyal sorumluluk bilinci ile aldığımız bu karar sonrasında bakanlığımızın açıklamış bulunduğu fiyatlarla Organ Nakli hastalarını kabul etmeye başlıyoruz. Maliyetlerimizin yüksek olması durumunda sağlık bakanlığımızın gerekli desteği vereceğine inanıyoruz.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*