Ağır vasıtalara bayramda yol yok

  • Giriş : 21.10.2006 / 00:00:00

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Karayolları Kanunu'nun 133. maddesinde verilen yetkiye göre bayram süresince ağır vasıtaların trafiğe çıkmasına izin verilmemesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karayollarında Ramazan Bayramı süresince trafikte artış beklendiğini kaydeden Karataş, yolların kapasite yetersizliğine otobüs, kamyon ve otomobil sayısındaki fazlalılığın da eklenmesiyle acı olaylar yaşandığını ifade etti.

Ağır vasıtaların kaza sebebiyet verebildiklerini, bu sebeple Karayolları Kanunu'nun 133. maddesine göre bayram süresince ağır vasıtalara yasak getirilmesi gerektiğini ifade eden Tevfik Karataş, "Bayram süresince kamyon, tır gibi ağır vasıtaların trafiğe çıkmasının yasaklanmasını bekliyoruz. Çünkü karayollarında ağır vasıtalarla otomobillerin farklı seyir hızları ve hatalı sollama yüzünden ölümle sonuçlanan trafik kazaları olmaktadır." dedi.

Bayram tatilinde yolculuğa çıkacak vatandaşlara trenle seyahat etmeyi de tavsiye eden Karataş, demiryollarının karayollarına göre 17 kat daha az riskli olduğunu vurguladı.

Karataş, sürücülere de şu uyarları yaptı: "Sinirlerimize hakim olalım. Gidişte ve dönüşte gaza basmayın. Otobüs yolcuları, şoförlerini hıza karşı uyarmalı. Yağış halinde takip mesafesine uyun. Kabak lastikle yola çıkmayın. Emniyet kemerinizi takın. Araç bakımını yaptırdıktan sonra yola çıkın. Yolu görmeden sollama yapmayın. Gündüz de kısa farları yakın."

Karayolları Kanunu 133. Madde: "Trafiğin ve karayolu yapısının büyük ölçüde etkilendiği karayollarında ikili ve çok taraflı anlaşma hükümleri saklı kalmak üzere, uluslararası transit ve yurt içi taşımalar belirli gün ve saatlerde kısıtlanabilir veya yasaklanabilir. Kısıtlama ve yasaklamalar Bayındırlık, Gümrük ve Tekel ve Ulaştırma bakanlıklarının görüşü alınarak İçişleri Bakanlığı'nca tespit ve ilan edildikten sonra uygulanır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious