Ağırnas'ta Sinan'ın ayak izleri

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Mimar Sinan'ın memleketi Ağırnas 'taş'lanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ağırnas Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu, Sinan'a Saygı Projesi kapsamında beldedeki tüm evlerin dış cephelerini yöreye özgü taşla kaplayacaklarını, yollarından da asfalt yerine tamamen taştan yapılacağını söyledi.
Ağırnas'da düzenlenecek olan 6. Geleneksel Kültür ve Turizm Festivali hakkında bilgi veren Osman Başoğlu, 2 gün sürecek festival kapsamında çeşitli etkinlikler düzenleneceğini ifade etti. 12 Ağustos'ta yapılacak festivale tüm vatandaşları davet eden Osmanbaşoğlu, Ağırnas'ı turizm merkezi yapmak için çalıştıklarını vurguladı.

Bu çerçevede 7 yıl önce başlattıkları Sinan'a Saygı Projesiyle büyük mesafe aldıklarını belirten Osmanbaşoğlu, projenin önümüzdeki dönemdeki bölümünde Ağırnas'taki yapılaşmayı taşlaştırmayı planladıklarını anlattı. Beldeki tüm evlerin dış cephelerini yöreye özgü taşlarla kaplayacaklarını ifade eden Osmanbaşoğlu, "Ağırnas'ı dünyanın en iyi taş ustası Mimar Sinan'a yakışır bir şekle sokmak için çalışmalarımız devam ediyor. Yeni imar çalışmalarında taş uygulaması yapıyoruz. Beldedeki bütün eski ve yeni evlerin dış cephelerini yumuşak taşlarlara kaplayacağız. Yollarımızı asfalt yerine parke taşla döşeyeceğiz. Ağırnas'a gelen vatandaşların taştan başka bir şey görmesini istemiyoruz." diye konuştu.

1957 yılında yapılan Agiods İrogopios Kilisesi'nin Ağırnas Kültür ve Sanat Müzesi olacağını söyleyen Osmanbaşoğlu, çalışmaların devam ettiğini söyledi. Kilise'nin müzeye dönüştürülmesi için 100bin YTL ödenek ayrıldığını belirten Osmanbaşoğlu, kilisenin önüne birde park yapıldığını kaydetti. Mimarsinan'ın evinin restarosyon çalışmalarında sona gelindiğini belirten Osmanbaşoğlu, "Normalde Mimarsinan'ın evinin bitmesi lazım ama restarosyonu yapan firma gecikti. Şu anda firma cezalı olarak çalışıyor. Ama evi açılışı bu yıl içerisinde yapmayı düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious