Ağız kanserinden haberiniz var mı?

Ağız kanserinden haberiniz var mı?.13334
  • Giriş : 29.04.2008 / 12:58:00

Türk halkının ağız kanserleri konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmadığı ve toplumun yüzde 70’inin ağızda kanser gelişebileceğini hiç bilmediği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazi Üniversitesi’nin 18-19 Nisan tarihlerinde düzenlediği ağız kanserleri sempozyumu sonuç bildirgesi yayınlandı. Sonuç bildirgesine göre, Türk halkı ağız kanserleri konusunda yeteri kadar bilgiye sahip değil ve toplumun yüzde 70’i ağızda kanser gelişebileceğini hiç bilmiyor. Ayrıca bildirgede, diş hekimlerinin, ağız kanserlerinin erken teşhis edilmesinde ve erken teşhisteki rolleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları da belirtildi.

TOPLUM BİLİNÇLENDİRİLMELİ

Bildirgede "Toplumumuz ağız kanserleri konusunda bilgi sahibi değildir. Ağızda kanser gelişebileceğini hiç bilmeyenlerin oranı yüzde 70’dir. Bu konuda ısrarla ve gösterişli şekilde toplumu bilinçlendirme çalışmalarına gidilmelidir. Diş hekimlerimiz ağız kanserlerinin erken teşhis edilmesinde kendi rollerinin önemi bakımından isteklendirilmemişlerdir" denildi.

Ayrıca "Ağız kanserlerinin teşhis ve tedavisinde diş hekimliği, çene cerrahisi, kulak-burun-boğaz, plastik ve rekonstrüktif cerrahi, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, psikiyatri gibi farklı disiplinlerin ortak girişimlerine gereksinim vardır. Mezuniyet sonrası sürekli eğitim anlayışı kapsamında, ağız kanserlerinin erken teşhisi için diş hekimleri eğitime alınmalı ve mesleki yönden yeni kazanımlar elde etmeleri sağlanmalıdır" diye belirtildi.

GUNCEL.NET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious