Ağız kokusu

  • Giriş : 19.09.2006 / 00:00:00
  • Güncelleme : 07.11.2009 / 03:44:57

Ağız kokusunu önlemek için ne yapmalı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Nefesimizin kötü kokmasından hiçbirimiz hoşlanmayız. Kötü kokan bir ağız ve nefes, hayatımızın her alanında bizi bir çok olumsuzlukla baş başa bırakır.

Ağız kokusunun başlıca sebebi ağzımızda yaşayan bakterilerin ürettiği hidrojen sülfid gibi kuvvetli sülfür gazlarından olan volatil sülfür bileşikleridir. O nedenle ağzımızda yaşayan bakteri sayısını azaltmaya çalışmalıyız. Bunun içinde her yemekten sonra dişleri fırçalamak çok önemlidir.

Ağız kokusunun en önemli sebeplerinden birisi de diş taşlarıdır. Diş taşları ağızda kalan yemek artıklarının üzerine tükürükten gelen minerallerin çökelmesiyle oluşur. Diş taşları oluştuktan sonra dişleri fırçalamakla bu taşları temizleyemezsiniz. Ancak bir diş hekimi bu temizliği yapabilir. Diş taşları temizlenmezse dişetlerinde iltihap oluşturur. Dişeti iltihapları dişetlerinde kanama, kemikte yıkım ve sağlam dişlerin sallanıp düşmesine sebep olur. Ağzımızdaki çürükler, kötü yapılmış dolgular, eskimiş ve kötü protezler de ağızda koku yaparlar. Çünkü bu ortamlar yemek artıklarının kolayca biriktiği ve bakterilerin rahatça üreyebildiği yerlerdir. Ağız kokusunun diğer sebepleri arasında sigara ve alkol kullanımı, sürekli ağızdan nefes alıp verme, ağız kuruluğu, solunum yolu iltihapları, kronik sinüzit, sindirim sistemi hastalıkları, böbrek hastalıkları ve diabet sayılabilir.

Çürükleri tedavi ettirin, diş taşlarını temizlettirin

Ağzınızdaki eskimiş dolguları, kötü protezleri değiştirtin. Çürüklerinizi tedavi ettirin. 6 ayda bir diş hekimine giderek düzenli kontrollerinizi yaptırın ve gerekliyse diş taşlarınızı temizlettirin.

Günde en az sekiz bardak su için. Bu sayede akışkan ve oksijenden zengin bir tükürük yapısına sahip olursunuz.

Diş fırçasıyla birlikte diş ipi kullanın. Çünkü fırçayla dişlerinizin arasını çok iyi temizleyemezsiniz. Alkol içermeyen ağız sularıyla gargara yapın.

Alkol ve sigaradan uzak durun. Her ikisi de ağız kuruluğu yaptığından, bakterilerin yaşaması için uygun bir ortam oluşturur.

Dilin üzerindeki girintiler bakterilerin kolayca üreyeceği yerlerdir. Dilinizin üzerini diş fırçanızla ya da dil için üretilmiş özel fırçalarla fırçalayın.

Burnunuzdan nefes alıp vermeye özen gösterin.

Ağız kokusundan kurtulmanın çaresi!

Ağız kokusundan kurtulmanın yolları

Nefes kokusu nasıl geçer?

Nefes kokusu nasıl giderilir?

Ağız kokusu nasıl geçer?

Ağız kokusu nasıl giderilir?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious