Ağız kokusu hastalık habercisi olabilir

  • Giriş : 13.08.2006 / 00:00:00
  • Güncelleme : 07.11.2009 / 03:45:28

Kötü ağız kokusu, kişinin bilmediği başka hastalıkların habercisi olabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ağız kokusu birçok insanın en büyük kâbusu. Çoğu zaman mahcubiyete ve psikolojik problemlere neden olan kötü ağız kokusu, insanların günlük ilişkilerini derinden etkiliyor. Günümüzde ferahlatıcı spreyler ve naneli sakızlar, ağız kokusu olanların imdadına yetişse de problemi geçici olarak çözebiliyor. Koku, genellikle ağız hijyeninin yeteri kadar sağlanamamasından ve diş eti rahatsızlıklarından kaynaklanıyor. Ancak uzmanlar, kötü ağız kokusunun kişinin bilmediği başka hastalıkların da habercisi olabileceği konusunda uyarıyor. Çoğunlukla insanları psikolojik olarak rahatsız eden sorunun kaynağına inilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, kişilerin doktora başvurmasının önemine değiniyor. Memorial Hastanesi Ağız ve Diş Hastalıkları Uzmanı Dr. Emek Kurtoğlu, kokunun genellikle ağızda veya dişlerde bulunan bir sorundan kaynaklandığını ifade ediyor.

Ağız kokusunun, kişileri sosyal ve psikolojik yönden olumsuz etkilediğine dikkat çeken Kurtoğlu, sorunun başka rahatsızlıkların habercisi olabileceğini vurguluyor. Kokunun mide ya da üst solunum yolu hastalıklarına bağlı gelişebileceğini kaydeden Emek Kurtoğlu, “Böbrek yetmezliği, diyabet, karaciğer rahatsızlıkları, kronik akciğer hastalıkları, mide rahatsızlıkları gibi sistemik nedenlerle de ağız kokusu görülebilir. Ağız kokusunun varlığı bu hastalıkların bir belirtisi olabilir.” diye konuşuyor. Kokunun genellikle basit nedenlere bağlandığı için doktora başvurulmadığını bildiren Kurtoğlu, ağız kokusu kronikleşen kişilerin uzmana başvurması gerektiğini anlatıyor. Solunum sisteminden gelen havanın, ağızdan dışarı yayılırken ağız boşluğundaki kötü kokulu uçucu karışımlarla birleşerek dışarı çıktığını ifade eden Kurtoğlu sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu konuda yapılan araştırmalar ağız kokusu vakalarının çoğunluğunun ağız boşluğundan kaynaklandığını gösteriyor. Ağız kokusu oluşumu, tükürük akımının azalması, uzun süre besin ve sıvıların alınmamasına da bağlı gelişebilir. Aşırı tütün ve alkol içimi de ağız kokusunun oluşma nedenleri arasında başı çekiyor. Sigara yalnızca kötü kokulu nefes oluşturmakla kalmayıp, bir de kıllı dil durumuna yol açıyor. Bu da besin artıklarının ve tütün kokusunun tutulmasına neden oluyor. Ayrıca dilin arka bölümü mekanik olarak temizlenemediği için gıda birikimleri bu alanda oluşuyor.”

Emek Kurtoğlu, rahatsızlığın tedavi edilebilmesi için öncelikle kokunun nedeninin ağız boşluğundan mı yoksa sistemik sebeplerden mi kaynaklandığının bilinmesinin önemine değiniyor. Kokunun nedeni ağız boşluğundan kaynaklanıyorsa bireyin diş hekimine, sistemik nedenlerden kaynaklanıyorsa dâhiliye uzmanına başvurması gerektiğini dile getiriyor. Ağız kokusunu oluşturan bileşenlerin birincil alanının dil olduğunu belirten Kurtoğlu, dişlerin ve dilin yemek sonrası fırçalanması ile sorunun önemli ölçüde kontrol altına alınabileceğini aktarıyor.

Ağız kokusunun muhtemel nedenleri

Solunum yollarındaki iltihabi rahatsızlıklar (bademcik, boğaz, sinüs ve akciğer iltihapları). Sindirim sistemindeki bazı rahatsızlıklar (gastrit, ülser gibi mide sorunları). Sistemik hastalıklar (diyabet (şeker hastalığı), böbrek hastalıkları). Ağız hijyeninin yeteri kadar sağlanmaması. Dişler üzerinde biriken gıdaların temizlenmemesi. Diş çekimi sonrasında oluşan yaralar. Ağız ülseri ve diş eti hastalıkları. Diş ve bademciklerle ilgili apseler. Ağız kuruluğu ve uyumsuz diş protezleri.Kronik sinüzit ile ağız ve burun tümörü. Sigara kullanımı.

NELER YAPILMALI?

Dişler fırçalanmalı ve diş araları diş ipi veya basınçlı su ile temizlenmeli.

Dil fırçalanmalı, ağız ve boğaz gargara ile temizlenmeli.

Porselen köprülerin altı (en az günde bir kez) ara yüz fırçası ile temizlenmeli.

Hareketli protezler her yemekten sonra fırçayla temizlenmeli, yatmadan önce suya konulmalı.

6 ayda bir düzenli olarak diş hekimine kontrole gidilmeli.

Kesinllikle sigara kullanılmamalı.

Ağız kokusundan kurtulmanın çaresi!

Ağız kokusundan kurtulmanın yolları

Nefes kokusu nasıl geçer?

Nefes kokusu nasıl giderilir?

Ağız kokusu nasıl geçer?

Ağız kokusu nasıl giderilir?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious