Ağız kokusu hayatı zehir ediyor

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00
  • Güncelleme : 07.11.2009 / 03:44:29

Ağız kokusu zaman zaman herkesin başına gelen ve hiç de hoş olmayan bir durum.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cürük dişler, ağız ülseri, ağız kuruluğu gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan ağız kokusu sosyal hayatta da sorun yaratan bir durum. Memorial Hastanesi Ağız ve Diş Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Emek Kurtoğlu Külür, ağzı kokusunun nasıl oluştuğunu şöyle anlatıyor ''Solunum sisteminden gelen hava, ağızdan dışarı yayılırken ağız boşluğundaki kötü kokulu uçucu karışımlarla birleşerek dışarı çıkar ve kişilerin kendisini de, çevresini de rahatsız eden hoş olmayan kokular oluşturur. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda ağız kokusu vakalarının çoğunluğunun ağız boşluğundan kaynaklandığı tespit edilmiştir''

Alkol ve tütüne HAYIR

Ağız kokusu oluşumu, tükürük akımının azalması, uzun süre besin ve sıvıların alınmamasına da bağlıdır. Uyku hali buna iyi bir örnektir. Sabah kalkınca hissedilen ağız kokusu uzun süre tükürük alış hızının azalması ile ilgilidir. Aşırı tütün ve alkol içilmesi de ağız kokusu nedenidir. Sigara yalnızca kötü kokulu nefes oluşturmakla kalmayıp, bir de kıllı dil durumuna yol açar ki, bu da besin artıklarının ve tütün kokusunun tutulmasına neden olur. Dilin arka bölümü mekanik olarak temizlenemediği için gıda birikimleri orada oluşur.

Tedavisi var mı?

Ağız kokusunun tedavisi için öncelikle kokunun nedeninin ağız boşluğundan mı yoksa sistemik nedenlerden mi kaynaklandığı belirlenmelidir. Bu işlem bireyin dudaklarını sıkıca kapatıp, nefesini burun deliklerinden bıraktığı takdirde, koku 10 santimetre uzakta duran başka bir kişi tarafından algılanıyorsa, koku sistemik faktörlerden kaynaklanıyor demektir. Kokunun nedeni ağız boşluğundan kaynaklanıyorsa birey diş hekimine, sistemik nedenlerden kaynaklanıyorsa dahiliye uzmanına başvurmalıdır.

TAVSİYELERE UYUN

Ağız kokusu olgularının yüzde 90'ının başarıyla tedavi edileceği tespit edilmiştir. Çoğu ağız kokusunun tedavisine dilin fırçalanması ile başlanır. Ağız kokusunu oluşturan bileşenlerin birincil alanı dildir. Sabah şiddetli ağız kokusundan şikayet eden kişilerde dişlerin ve dilin yemek sonrası fırçalanması ile sorun kontrol altına alınabilir. Ağız kokusu genellikle ağız hijyeninin düzeltilmesiyle iyileşir. Bu durumda bireyin diş hekiminin tavsiyelerine uyması son derece önemlidir.

Ağız kokusundan kurtulmanın çaresi!

Ağız kokusundan kurtulmanın yolları

Nefes kokusu nasıl geçer?

Nefes kokusu nasıl giderilir?

Ağız kokusu nasıl geçer?

Ağız kokusu nasıl giderilir?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious