Ağız kokusu sebebleri ve tedavisi

  • Giriş : 03.05.2007 / 00:00:00
  • Güncelleme : 07.11.2009 / 03:41:19

Ağız kokusunun önemli sağlık problemi olduğunu vurgulayan Diş Hastalıkları Uzmanı Eylem Uslu kokuya bakterilerin yol açtığını söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ağız boşluğu, diş ve diş eti hastalıklarından kaynaklanan ağız kokusunun nedenleri ve tedavisi;Kötü ağız hijyeni: Kötü ağız hijyeni ağızda kötü bir kokuya yolaçar. Herkesin bildiği gibi ağız hijyeninin ilk şartı dişlerin düzenliolarak fırçalanmasıdır.Fırçalanmayan dişlerde zamanla bakteri plağı oluşur ve bakterilerin oluşturduğu sülfürlü bileşiklerde kötü kokuya yol açar. Oysa ki dişleri etkin ve doğru teknikle günde en az iki kez fırçalanması bu sorunu kökten çözecektir. Ayrıca diş aralarının temizliği için de diş ipi kullanılmalıdır.

Diş çürüğü: Diş çürüğü, bakteri asitlerinin diş minesini eritmesi sonucu oluşur. Oluşan bu çürük boşluğuna gerek yiyecek artıklarının birikmesiyle gerekse çürük yüzeyindeki ölü diş dokusunun etkisiyle ağız kokusu oluşabilir. Diş çürüğü çeşitli dolgu teknikleriyle tedavi edilmektedir. Ancak etkin ve doğru şekilde dişlerin fırçalanmasısuretiylede tedaviye gerek kalmadan çürüğün oluşumuna engel olunabilinmektedir.

Tartar (Diş taşı): Diş yüzeyindeki bakteri plağının tükrükteki kalsiyumla birleşmesi sonucu diştaşı (tartar) oluşur. Diştaşı, pürüzlü bir yüzeye sahip olduğu için bakteri plağı birikmesi kolaydır.Bu da yine ağız kokusuna yol açmaktadır. Bu nedenle yılda en az bir kez diş hekimine başvurularak diş temizliği yaptırılmalıdır.

Periodantitis: Periodantitis, diş eti iltihabının ilerleyip kemiğe yayılmasıdır. Periodantitiste kemik kaybı oluştuğundan diş eti çekilmesi, dişlerde mobilite (sallanma), diş eti çekilmesi oluşur. Bu hastalarda temizlenmesi mümkün olmayan, ulaşılamayan alanlara bağlı olarak kötü bir koku oluşur. Tedavisi diş eti ve kemiğe yönelik cerrahi operasyonlardır.

Apikal Apse: Diş çürüğünün ilerleyip diş köklerinin iltihaplanması sonucunda apikal apse oluşur.Genelde apsenin ağız içine yayılması,boşalması sonucu derin bir koku oluşur.Apikal apse kanal tedavisi, diş çekimi ve ilaçla tedavi gibi yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Protez Kullanımına Bağlı Ağız Kokusu: Diş eksiklikleri sonucu ağızda kullanılan protezlere (köprü, takmadiş) yüzeylerindeki girinti ve çıkıntılar nedeniyle yiyecek artıkları çok kolay tutunmaktadır. Bu protezlerin temizliği uygun şekilde yapılmazsa hastada ağız kokusuoluşur. Gömük, yarı gömük ve sorunlu dişler ağız kokusuna yol açıyorsa çekilmelidir. Tütün, alkol ve bazı yiyeceklerde ağız kokusuna yol açmaktadır.

Ağız kokusundan kurtulmanın çaresi!

Ağız kokusundan kurtulmanın yolları

Nefes kokusu nasıl geçer?

Nefes kokusu nasıl giderilir?

Ağız kokusu nasıl geçer?

Ağız kokusu nasıl giderilir?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious