Ağız sağlığı ile vücut arasında sıkı bağ var

  • Giriş : 25.04.2008 / 12:52:00

Ağız sağlığı ve vücudumuz arasında tahmin edilenden çok daha fazla bir bağ var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ağız sağlığı sağlığımız hakkında ipuçları taşır. Plusdent Diş Kliniği'nden Diş Hekimi Onur Öztürk bazı hastalıkların ilk işaretlerinin çoğu zaman ağızda görüldüğünü belirtti. Diğer bir taraftan ise diş eti hastalıkları gibi ağızdaki bazı enfeksiyonların vücudun diğer bölümlerinde problemlere neden olabileceğini de ekledi.

Kalp ve damar hastalıkları: yapılan son araştırmalara göre bazı kalp ve damar hastalıkları ağız sağlığı ile ilişkili. Bazı araştırmacılar ise dişeti hastalığından kaynaklanan bakterilerin kalp ve damar sistemini etkileyebileceğine inanıyor.

Hamilelik ve doğum: Dişeti hastalıkları erken doğumlara neden olabiliyor. Bu yüzden hamilelik öncesinde mükemmel bir ağız sağlığına sahip olunması gerekiyor.

Diyabet; Bu hastalık diş eti hastalığı, çürük, diş kaybı, ağız kuruluğu ve çeşitli ağız enfeksiyonları riskini arttırır. Bunun tersine kötü ağız sağlığı diyabetinizin kontrolünü zorlaştırır. Enfeksiyonlar kan şekerinizi yükseltebilirler. Bu durumu kontrol altına almak için ise daha fazla insülin kullanmak gerekir. Diyabetli kişilerin ağız sağlıklarıyla normal bireylere göre daha fazla ilgilenmeleri gerekir.

HIV/Aids: Bazen AIDS' in ilk işareti ağır diş eti iltihabı ve ağızda yaralar ile belirebilir. Dilin üstünde ya da ağzın içinde geçmeyen beyaz noktalar ya da alışılmamış yaralar olabilir. En kısa zamanda diş hekimine göstermeniz gerekir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious