Agos Gazetesi davasında reddi hakim talebi

Agos Gazetesi davasında reddi hakim talebi.13321
  • Giriş : 29.02.2008 / 14:07:00

Agos Gazetesi'nin imtiyaz sahibi Seropyan ile sorumlu yazı işleri müdürü Aris Nalcı'nın, gazetede yayınlanan bir yazıda, ''adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ettikleri'' gerekçesiyle yargılanmasına başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmeden önce genel yayın yönetmenliğini yaptığı Agos Gazetesi'nin imtiyaz sahibi Serkis Seropyan ile sorumlu yazı işleri müdürü Aris Nalcı'nın, gazetede yayınlanan bir yazıda, ''adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ettikleri'' gerekçesiyle yargılanmasına başlandı.

Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuksuz yargılanan 2 sanığı avukatları temsil etti. Duruşmada sanıkların avukatlarından Fethiye Çetin, mahkemeye dönüşümlü olarak bakan 2 hakim hakkında ''reddi hakim'' talebinde bulundu.

Bu konuda hazırlanan dilekçeyi mahkemeye sunan Çetin, adil yargılamanın, yargılama makamının bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile mümkün olduğunu belirterek, mahkemenin hakimleri Metin Aydın ile özellikle Hakkı Yalçınkaya'nın, müvekkilleri Seropyan ve Nalcı ile Ermeniler aleyhinde duygulara sahip olduğunu savundu.

Çetin, özellikle hakim Çetinkaya'nın daha önce yazdığı gerekçeli kararlara atıfta bulunup tarafsızlığını yitirdiğini öne sürerek, kendisini ret ettiklerini bildirdi.

Söz verilen diğer sanık avukatları da davanın iddianamesinin savcılığa geri gönderilmesi gerekmesine rağmen mahkemece kabul edildiğini ileri sürerek, ''reddi hakim'' talebini yinelediler.

Bu konuda görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Mücahit Ercan, avukatların talepleri konusunda karar verilmesi için dosyanın İstanbul Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesini istedi.

Mahkeme de Çetin'in değerlendirmelerini kabul etmenin mümkün olmadığını kaydederek, reddi hakim talebi konusunda karar verilmesi amacıyla dosyayı İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. Duruşma, bu konudaki kararın beklenmesi amacıyla ertelendi.

Duruşmayı izleyen ÖDP Genel Genel Başkanı Ufus Uras da çıkışta yaptığı açıklamada, ''insanın kafasının dışı yerine içine önem verilmesi gerektiğini'' ifade ederek, ''Hukuk devletinde bağımsız yargı istiyoruz. Ülkemizdeki Ermeniler de demokratik ortamda, özgürce yaşamlarını sürdürmeliler'' dedi.

-İDDİANAMEDEN-

Şişli Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, imtiyaz sahibi Serkis Seropyan, sorumlu yazı işleri müdürü Aris Nalcı olan Agos Gazetesi'nin 09 Kasım 2007 tarihli nüshasının 1. sayfasında, yazarı belli olmayan ''Akıllı Tahta'' adlı bir yazının yer aldığı belirtiliyor.

Bu yazıda ''Agos yetkililerini birer yıl hapis cezası ile taltif eden mahkeme kararının gerekçesi de başlı başına bir hayal kırıklığı vesilesi'' gibi ifadeler kullanıldığına dikkat çekilen iddianamede, bu yazıyla adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs etmek suçunu işleyen her iki sanığın 6 aydan 3 yıla kadar hapsi isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious