Agos Gazetesi sahibine şok talep!

Agos Gazetesi sahibine şok talep!.12528
  • Giriş : 26.05.2008 / 21:30:00
  • Güncelleme : 26.05.2008 / 21:34:23

Agos Gazetesinin sahibi Seropyan'ın cezalandırılması gündemde!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmeden önce genel yayın yönetmenliğini yaptığı Agos gazetesinin imtiyaz sahibi Serkis Seropyan ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aris Nalcı'nın cezalandırılması talep edildi.Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmeden önce genel yayın yönetmenliğini yaptığı Agos gazetesinin imtiyaz sahibi Serkis Seropyan ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aris Nalcı'nın, gazetede yayımlanan bir yazıda, ''adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ettikleri'' gerekçesiyle cezalandırılmaları istendi.

Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklar Serkis Seropyan ile Aris Nalcı katılmazken, avukatları hazır bulundu.

Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı, gazetenin 9 Kasım 2007 tarihli sayısının 1. sayfasında yer alan ''Akıllı Tahta'' başlıklı yazının içerdiği anlam, kullanılan cümleler ve yazı biçimindeki anlatım dikkate alındığında, sanıkların ''adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs'' suçunu işlediklerinin anlaşıldığını ifade etti.

Savcı, sanıklar Seropyan ve Nalcı'nın, 5187 sayılı Kanun'un 19/2. ve TCK'nın 288. maddeleri gereği 6 aydan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti.

Mahkemeye yazılı bir dilekçe veren sanık avukatlarından Bahri Bayram Belen ise adil yargılama normunun doğru ve tarafsız bir şekilde gerçekleştiği noktasında sanık avukatı olarak huzur içinde olmadıklarını söyledi.

Daha önceki ''reddi hakim'' taleplerini hatırlatan Belen, bu taleplerini reddeden ağır ceza mahkemesinin, talebi değerlendirirken anayasal anlamda gerekçeli karar vermediğini düşündüklerini dile getirdi.

Avukat Fethiye Çetin de savunma vermeme kararı aldıklarını ifade ederek, yazıdaki hangi cümlenin adil yargılamayı etkilediğini de anlamadıklarını kaydetti.

Hakim, dosyanın incelemeye alınmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious