Agos'a tehdit mesajına 3 yıl hapis

Agos'a tehdit mesajına 3 yıl hapis.12951
  • Giriş : 20.03.2008 / 21:49:00

Elektronik postayla Agos gazetesine yönelik tehdit ve hakarette bulunduğu iddiasıyla yargılanan sanık, 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şişli 9'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık Zafer Filiz ile "şikayetçi" Agos gazetesi imtiyaz sahibi Serkis Seropyan katılmadı.

Seropyan'ın avukatı, sanığın ırkçı saiklerle suç işlediğini öne sürerek, ağır bir şekilde cezalandırılmasını istedi.

Esas hakkındaki görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı da, sanığın cezalandırılmasını talep etti.

Hakim, sanık Zafer Filiz hakkında, "var sayılan suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanarak", "tehdit" suçunu işlediği gerekçesiyle 2 yıl, "hakaret" suçundan da 1 yıl hapis cezası verdi.

Agos gazetesi'nin e-mail adresine 01 Şubat 2007 tarihinde "iğrenç bir milletsiniz size kucak açıp bağrına basan bu millete karşı düşmanlığınız ve bize her fırsatta çamur atmanız tam bir iğrençlik ve bunun sorumlusu bu hükümet. Siz iğrenç, sadakatsiz, üç kuruşa milletini vatanını satacak milletsiniz. Unutmayın bizde daha çok Çatlılar, Samastlar var, pis Ermeniler" yazılı mail gönderilmişti.

Dink suikastı

Agos Gazetesi'nin Ermeni asıllı Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007'de İstanbul Şişli'deki Halaskargazi caddesinde bulunan gazete binasının girişinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.

17 yaşındaki katil zanlısı O.S., 20 Ocak'ta Samsun Otogarı'nda yakalanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious