Ağrı anne karnında başlıyor

  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Karslı, ağrının anne karnında başladığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Karslı, tıp fakültesi bünyesinde algoloji (ağrı) polikliniği kurulduğunu belirterek, burada uzman ve deneyimli hekimlerin görev yaptığını söyledi. Subjektif bir kavram olan ağrının ayırt edilmesinde en önemli noktanın hastanın ifadesi olduğuna işaret eden Karslı, ağrının teşhisinde hastanın geçmiş deneyimlerinin çok önemli yer tuttuğunu kaydetti.

Ağrıyı teşhis etmek için hastanın ifadesinden sonra fizik muayenesi yapıldığını anlatan Karslı, gerek görülmesi halinde laboratuvar testleri istendiğini bildirdi.

Hastaların en fazla kronik, akut, baş ve boyun ağrıları ile kansere bağlı ağrılar, nöropatik ağrılar ve zona ağrıları nedeniyle polikliniğe başvurduklarını kaydeden Karslı, şunları söyledi:

“Kronik ağrıların ilk aşamasında basit Ağrı kesiciler kullanılmakta, Ağrı şiddetinde azalma olmaması halinde morfin türevi ilaçları denenmekte, bundan da sonuç alınmaması halinde girişimsel tedaviler uygulanmaktadır.”

“HER YAŞTA AĞRI OLABİLİR”

Ağrının her yaşta olabileceğine dikkati çeken Doç. Dr. Karslı, son yıllarda yapılan araştırmalarda, bebeğin anne karnında ağrılı yüz ifadeleri gösterdiğinin ortaya çıktığını bildirdi. Çocukların üç yaşından sonra ağrısını çeşitlendirdiğini kaydeden Karslı, “Çocuklarda en sık karşılaştığımız ağrılar, baş ağrıları ve kanser ağrılarıdır. Her Ağrı ciddiye alınmalıdır” dedi.

MORFİN TÜREVLİ İLAÇLARIN KULLANILMASI

Tedavide morfin türevli ilaçların kullanılması durumunda, bazı hastaların morfinin bağımlılık yaptığı inancı nedeniyle ilaç kullanmaktan kaçındığını ifade eden Karslı, “Tedavi amaçlı ve belirli dozlarda kullanılması halinde morfinin bağımlılık yapmadığı kanıtlanmıştır. Önemli olan yan etkilerine karşı hastayı bilgilendirmek ve ona göre tedavi uygulamaktır” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious