Ağrı Dağı'nda patlamalar oluyor

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Ağrı Dağı'nda bir haftadan beri devam eden patlamalar, dağın eteğinde yaşayan köylüleri tedirgin ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ağrı Dağı'nda aralıklarla yaşanan esrarengiz patlamalar, dağın Iğdır tarafında yaşayan köylüleri tedirgin ediyor. Ağrı Dağı'nın kuzeyinde bulunan 3900 metredeki Kara Silav mevkiinde aralıklarla yaşanan patlamalar, Iğdır'a bağlı Korhan yaylasında bulunan Karakuyu köyünde yaşayan vatandaşları korkutuyor. Iğdır Vali Vekili Gökhan Gürbüz Erol, teknik bir heyetin Ağrı Dağı'nda meydana geldiği iddia edilen yerlerde incelemelerde bulunacağını söyledi. Erol, "Şuanda hareketli bir patlama yok. Ama yarın aralarında jeoloji mühendisinin bulunduğu 4 kişilik ekip çalışma yapacak. Ondan sonra rapor tutulacak. Şuan bir şey söylemek çok erken." diye konuştu.

KÖYLÜ KORKUDAN UYUYAMIYOR

Hemen her gün öğlen saatlerinde yaşanan patlamalar nedeniyle huzurlarının kaçtığını belirten Karakuyu Köyü Muhtarı Habib Çakar ise, "Bir haftadan beri günde bir iki kez öğlen saatlerinde patlama meydana geliyor. Patlamaların ardından toprak kaymaları yaşanıyor. Esrarengiz patlamalar nedeniyle köylüler uyku uyuyamaz oldu. Dev kayalar patlamalarla birlikte sürükleniyor. Kayaların üzerimize gelmesinden endişe ediyoruz. Yetkililerin patlamaların ne olduğu konusunda araştırma yapmasını istiyoruz" dedi.

Patlamalarla ilgili araştırma başlatıldığını belirten Iğdır Köy Hizmetleri Jeoloji Mühendisi İsmail Bahçeci de, "Ağrı Dağı volkanik bir dağ olduğundan, volkanik küllerden dolayı patlama olacağını tahmin ediyoruz. Bu ihtimal üzerinde duruyoruz ancak patlamanın nedeni henüz belli değil." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious