Ağrı Dağı'nda patlayıcı temizliği

  • Giriş : 21.04.2007 / 00:00:00

Ağrı Dağı’nın eteklerinde çobanların kabusu haline gelen PKK'lı teröristlerin önceden arizeye döşedikleri bomba ve mayınlar, patlatılarak imha edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu bomba ve mayınlar yüzünden son 5 yılda 3 kişi ölmüş, 8 kişi de yaralanmıştı.

Karakoyunlu İlçesi'ne 10 kilometre uzaklıktaki 250 hane ve 2 bin nüfuslu Bulakbaşı Köyü sakinlerinin geçen 8 Nisan'da meranın 4 ayrı noktasında bulduğu bombaların imhası için Jandarma Komutanlığı harekete geçti. Koordinatları GPS ile belirlenen ve çevreleri kireçlenerek işaretlenen bombalar fünyeyle patlatılarak imha edildi.
Bombalar yüzünden korkuyla meraya çıktıklarını ve geçen hafta çoban 17 yaşındaki Mehmet Şeri Çelik’in oynadığı bombanın patlamasıyla ağır yaralandığını belirten köyün muhtarı Süleyman Çelik, jandarmaya teşekkür etti. Muhtar Çelik, “PKK’ya yönelik operasyonlar nedeniyle 1994- 1997 yılları arasında meralara çıkış yasaklanmıştı. Fakat PKK’nın döşediği mayın ve bıraktığı bombalar en büyük korkumuzdu. Geçenlerde dördünü bulduk ve hemen jandarmaya haber verdik. Sağolsunlar gelip hepsini imha ettiler” dedi.
İl Jandarma Komutanı Albay Osman Nuri Erkan ise köylülere seslenerek özellikle çobanların kırsal alanda buldukları patlayıcı maddelere el sürmeden kendilerine haber vermeleri uyarısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious