Ağrı depreminde hasar büyük

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

Ağrı'da sabah saatlerinde meydana gelen depremde vatandaşlar korku dolu anlar yaşadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Merkez üssü Ağrı'nın Tutak ilçesi olan deprem sabah 09.38'de 5.0 şiddetinde meydana geldi. Depremde can kaybı yaşanmazken çok sayıda köy evi zarar gördü.
Depremde panik yaşayıp kendini dışarı atan çok sayıda vatandaş uzun süre evine girmekte tereddüt yaşadı. Vatandaşları depremde hasar gören binalara girmemeleri konusunda uyaran Tutak Kaymakamı Harun Burak Uz ve Belediye Başkanı Bülent Osman Osmanağaoğlu köylere giderek hasar tespit çalışmalarına başladı.

Sabah saatlerinde 5.0 şiddetinde depremle uyanan Tutaklılar günü dışarda geçirmek zorunda kaldı. deprem özellikle Ekincek, Kaşönü, Çobanova, Yukarıköşk, Otluca ve Batmış köylerindeki evlerde maddi hasara neden oldu. Ağrı Valisi H.İbrahim Akpınar, depremde herhangi bir can kaybının olmadığını ifade etti. Hasar gören köylere giden Vali Akpınar, "Sabah meydana gelen depremde çok şükür can kaybı yok. Ama Tutak'ın bazı köylerinde evlerde hasar var. Hasarları tespit etmeye başladık. Kızılay da Erzurum'dan yardım gönderdi. İnşallah bütün köylülerimize gereken yardımları yapacağız. Çok ciddi sıkıntımız yok." şeklinde konuştu.

Bu arada depremde köy evlerinin büyük bir kısmı hasar görürken çok sayıda vatandaş günü dışarda geçirmek zorunda kaldı. Kahvaltı yaptıkları sırada depreme yakalanan Batmış köyü sakinlerinden Kerem Kalbaşı, çaresiz bir şekilde dışarıda beklediklerini söyledi. Evin büyük bir kısmında hasar olduğunu belirten Kalbaşı, "Aniden büyük bir sarsıntı yaşadık. Sarsıntıdan sonra evin bütün odalarında büyük çatlaklar meydana geldi. Özellikle oturma odasında bulunan bütün dolaplar yere düşüp kırıldı. Büyük bir hasar meydana geldi." şeklinde derdini anlattı.

Ekincek köyünden Doğan Taştan isimli vatandaş ise depremden sonra evlerine girmediklerini söyledi. Taştan, "Kısa sürede çok ciddi bir sarsıntı hissettik. Şu anda hem bizler hem hayvanlarımız dışarda. Çünkü her an evlerimiz yıkılır korkusu yaşıyoruz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious