'Ağrı kesiciler bağımlılık yapabilir'

  • Giriş : 03.03.2006 / 00:00:00

Denizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Okan Bölükbaşı, Türkiye'de son 20 yıl içerisinde ağrı kesici kullanımının hızla arttığını belirterek, ağrı kesicilerin sürekli kullanılması halinde bağımlılık yapabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak onları zehirden ayıran yegane şeyin miktar olduğu unutulmamalıdır. Yüksek dozda alınan hemen hemen tüm ilaçlar hayati tehlikeye bile yol açabilir. Günlük hayatta daimi baş ağrısı çeken ve dikkat gerektiren bir işte çalışan bir kişi, bu gerçeği kolaylıkla unutabilir. İşini yapabilmek için ilacını alır ve belki de üzerine bir kahve ya da çay içer. Kendisini günün belli bir saatinde iyi hisseder. Ancak Ağrı pusudadır ve ilacın etkisi geçince yeniden kendini gösterecektir. Kişi yine ilaç alma ve böylelikle kendini iyi hissetme yoluna girerse, Ağrı kesici bağımlılığı için muhtemel bir adaydır." dedi.

Ağrı kesicilerin yanlış kullanımlarda zararlı olabileceğini de belirten Doç. Dr. Bölükbaşı, "Kronik Ağrı yakınması olan kişiler uygun tedaviye başlamadıkları zaman sürekli Ağrı kesici kullanma yoluna gidebilir. İki yıldan fazla süre ile ayda ortalama 20 ve üzerinde Ağrı kesici hap tüketen bir kişinin Ağrı kesici bağımlısı haline gelmiş olduğunu söyleyebiliriz. Ağrı kesici kullanımında en büyük zararı, mide, on iki parmak bağırsağı ve böbrekler çeker. Mide ve böbrek dokuları hasarı sonunda ölümcül kanama yada böbrek yetmezliklerine kadar gidebilir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious