Ağrı Valisi: Töre ilkel inanıştır

Ağrı Valisi: Töre ilkel inanıştır.17997
  • Giriş : 13.03.2007 / 00:00:00

AĞRI Valisi Halil İbrahim Akpınar, hiçbir problemin cinayetle çözülemeyeceğini vurguladı ve kadınlara yönelik şiddetin son bulması dileğinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bazı yörelerde kız çocuklarının ‘Üvey evlat’ muamelesi gördüğünü anımsatan Vali Akpınar, törenin İslamiyet'e, medeniye ve çağdaş kriterlere uymadığına dikkat çekti ve “Töre, ilkel inanıştır, aşağılık şeydir” dedi.

Erzincan’da yapılan Halk Oyunları Yarışması’nda birinci olan Ağrı Halk Eğitim Merkezi ve Ağrı Kız Meslek Lisesi folklor ekiplerini kabul eden Vali Akpınar, başarılı öğrencilere kalem hediye etti. Valilik toplantı salonundaki kabul sırasında açıklamalarda bulunan Vali Akpınar, Meclis Araştırma Komisyonu üyelerinin Ağrı’daki töre cinayetlerini araştırmak üzere önümüzdeki hafta içerisinde Ağrı’ya geleceğini belirtti. Yapılacak araştırmanın kendilerine ışık tutacağına işaret eden Vali Akpınar şöyle dedi:

“Eğer bir suç işlenmişse bunun cezasının mahkemler tarafından verilmesi gerekir. Aile içerisinde özellikle kızlara yönelik olan şiddetin son bulmasını arzu ediyoruz. Töre olarak sahip çıkılan şeyler genellikle ilkel inanışlardır. İslamiyet ile medeniyetle ve gelişmiş çağdaş kriterlerle uyuşmayan töreler artık çağ dışı kalması gereken anlayışlardır. Bunlarla herkesin mücadele etmesi gerekir. Kız çocukları üvey evlat muamelesi görüyor. Küçük yaşta, 13-15 yaşında birisine para karşılığında satılabilen meta gibi görüyorlar. Bazen bir çift dana parasına bile kız veriliyor. Törenin temelinde eğitimsizlik, cehalet yatıyor. Bu töreleri artık bırakmak lazım. Töre diye sahip çıkılan şey kan davası, berdel, kadını ikinci derecede görme, çocukları okutmama gibi şeyler. Hepsi aşağılık olan şeylerdir. Ben hiç töre olarak sahip çıkılıp da başımıza taç olacak şey görmedim. Dolayısıyla bu törelere inanmıyorum. İnşaallah inanmayanların sayısı artar da bu ilkelliklerden, rezilliklerden kurtuluruz.”

Konuşması sırasında folklor ekibindeki kız öğrencilere de değinen Vali Akpınar, “Bunlar hayatlarını kurtaran kızlardır. Kimse bu kızları berdel karşılığında veremez. Kimse bu çocukları köle gibi kullanamaz. Bu kızlarımızı okul okumayan cahil birileri alamayacak” dedi.

Konuşmasının ardından hatıra fotoğrafı çektiren Vali Akpınar, tüm öğrencileri tek tek tebrik ederek yolcu etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious