Ağrı'da iş var nitelikli işçi yok

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Ağrı Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Aydın Kasar, Ağrı'da iş ve işçi istihdam alanının çoğaldığını, ancak çalışacak insanın bulunmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ağrı Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Aydın Kasar, yaptığı açıklamada, 3 ay önce açtıkları halıcılık kursuna sadece 100 kişinin müracaat ettiğini söyledi. Kasar, kurs için 10 bin genç kız aradıklarını, ancak kendilerine yapılan müracaatlar sonrası hayıl kırıklığı yaşadıklarını söyledi.

Ağrı'da eleman bulma sıkıntısı yaşadıklarını, kurs için ilginin yok denecek kadar az olduğunu belirten Aydın Kasar, bu durumun kendilerini oldukça üzdüğünü söyledi. Kayseri Çınar Halıcılık ile birlikte Ağrı merkez, ilçe ve köyleri dahil olmak üzere 5 bin tezgahta halıcılık kursu açtıklarını ve bu kurslarda çalıştırılmak üzere 10 bin genç kıza ihtiyaç duyduklarını belirten Kasar, "İlanlar asıp duyurmamıza rağmen 3 ayda sadece 100 kızımız başvuru yaptı. Çalıştıracağımız kızlarımıza yaptıkları halıda atacakları her ilmiğe 8 Ykr, ipek halılar için 10 Ykr ödüyoruz. İsteyen kızımız attığı ilmiğe göre daha fazla para kazanabiliyor. Ancak buna rağmen ilgi yok denecek kadar az. Bu durum, işsizler kenti denilen ilimizde bizi oldukça üzüyor" dedi.

Ağrı'da iş ve işçi istihdam alanının çoğaldığını, ancak çalışacak insanın bulunmadığını ifade eden Aydın Kasar, "Bizim dışımızda yine ilimizde bulunan Nuhun Tekstil Fabrikası ikinci fabrikayı açmak için 300 eleman arıyor ve bu fabrikamız eleman bulamadığı için şu an fabrikayı açamıyor. Aranan elemanlarda vasıflı olma şartı yok. Buna rağmen halkımızın müracaatta bulunmaması düşündürücü" şeklinde konuştu.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious