Ağrı'da Küresel Barış mesajı verilecek

  • Giriş : 29.04.2006 / 00:00:00

Ağrı'da öğretmen ve öğrencilerden oluşan bir grubun hazırladığı Küresel Barış - ' Yurtta Barış Dünyada Barış' Projesi, Avrupa Birliği'nden destek gördü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ağrı'da ilk defa sosyal içerikli olarak hayata geçecek olan proje ile Türkiye'de yaşayan insanların barış içinde nasıl yaşadığı anlatılacak. Özellikle Avrupa ülkelerinden gelecek 20 kişiye Ağrı ve ilçelerinde bulunan tarihi ve turistlik yerler gezdirilecek.

Ağrı'da ilk defa böyle bir projeye imza atmanın sevincini yaşadıklarını belirten proje koordinatörü Filiz Mancak, son günlerde Türkiye'de ortaya çıkan olaylara karşı barış mesajı vereceklerini söyledi. Mancak, amaçlarının barışın yanı sıra ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve sosyal dışlanma gibi insanı barıştan uzak yaşamaya mahkum eden kavramlara dikkat çekmek olduğunu belirtti. Mancak "Son günlerde Türkiye ve dünyada hoş olmayan görüntüler ortaya çıkıyor. Bizde bütün bunları düşünerek ana teması barış olan proje hazırladık. İnsanların farklı kültür, din, dil ve ırklara karşı önyargıları kaldırıp birbirleriyle empati kurmalarını ve barışı yüreklerinde hissetmelerini sağlamak istiyoruz. Proje kapsamında İtalya'dan 5, İspanya'dan 5, Litvanya'dan 5 ve Macaristan'dan 5 kişi olmak üzere toplam 20 kişi geliyor. Gelen bu kişilere Ağrı'da bulunan tarihi ve turistlik yerleri gezdireceğiz. Türkiye'de insanların barış ve huzur içinde yaşadıklarını anlatacağız." şeklinde konuştu.

22-28 Mayıs tarihleri arasında Avrupa'dan Ağrı'ya gelecek kişiler ile ilgili 5 öğretmen ve 4 öğrenci ilgilenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious