Ağrı’ya gelen işadamları eli boş döndü

Ağrı’ya gelen işadamları eli boş döndü.8858
  • Giriş : 22.06.2009 / 21:14:00

TÜGİAD üyesi 60 işadamı, yatırım projelerine destek aramak için Ağrı’ya çıkartma yaptı ama...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KİŞİ başı gelir sıralamasında Türkiye'nin açık ara en fakir ili ünvanını elinde bulunduran Ağrı'ya yatırım için çıkarma yapan işadamları, Ağrı Valisi Mehmet Çetin'in, TBMM Başkanı bakan ve milletvekillerini program dışına çıkarıp Şeyh Ahmedi Hani'yi anma etkinliklerine götürmesi yüzünden amaçlarına ulaşamadan elleri boş geri dönmek zorunda kaldı.

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) yönetimi yaklaşık 8 ay önce Ağrı ve Doğubayazıt'ta yatırım fırsatlarını ortaya çıkarmak, İran ile ticareti artırmak için bir program yapmaya karar verdi. İran'la temasa geçen TÜGİAD, Doğubayazıt Tanıtım Platformu altında bir çalışma için start verdi. Geçtiğimiz ay tarihi netlik kazanan platform toplantısı için yerel yöneticilerin yanısıra Ankara'nın da desteği sağlandı. TBMM Başkanı Köksal Toptan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Devlet Planlama Teşkilatı'ndan Sorumlu Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, TÜGİAD'ın davetine olumlu yanıt verdi. 9 kadın milletvekili de davete katılacağını belirtti.

İşadamları otelde bekledi...

Platform toplantısına İran'dan da 22 işadamının geleceği bildirildi. Ancak Ağrı Valisi Mehmet Çetin'in programda olmadığı halde tüm bakanları ve milletvekillerini Şeyh Ahmedi Hani'yi anma etkinlikleri için İshak Paşa Sarayı'na götürmesi planları bozdu. Doğubeyazıt'ta bakanları bekleyen işadamları bu yüzden Doğubeyazıt için planlanan projelerini aktaramadı.

Çantalarında 1000 kişiye iş sağlayacak 2 büyük proje vardı

TÜGİAD heyetinde yer alan 2 firma Ağrı'da çok önemli projeleri başlatma hazırlığındaydı. Bu projelerden biri kadınlara yönelik kurgulanan çağrı merkeziydi. Bu proje ile Ağrılı 600 kadına iş imkanı yaratılacaktı. Diğer projede ise 2 bin büyükbaş hayvanın yetiştirileceği 400 kişiye iş yaratacak çiftlik kurulacaktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*