Ağustos ayında PKK'ya büyük darbe: 164 PKK'lı yakalandı

Ağustos ayında PKK'ya büyük darbe: 164 PKK'lı yakalandı.13191
  • Giriş : 01.09.2007 / 03:25:00
  • Güncelleme : 01.09.2007 / 00:52:56

PKK'ya yönelik ülke genelinde mücadele veren güvenlik güçleri, Ağustos ayında büyük darbe vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emniyet ve askeri birliklerle kırsal ve şehir merkezlerinde sürdürülen terörle mücadele sonucu ağustos ayında 164 kişi etkisiz

Ağustos ayı ortasında İran'ın Kandil Dağı'na yönelik başlattığı operasyonla birlikte köşeye sıkışan teröristlerin sınırdan Türkiye'ye sızma ihtimaline karşılık güvenlik güçleri, operasyonlarını yoğunlaştırdı.

Kırsal alanda güvenlik güçlerinin yoğun operasyonları sonucu, onlarca terörist etkisiz hale getirildi. Şehir merkezlerinde ise, emniyet güçleri istihbarat birimleriyle yaptığı başarılı operasyonlar sonucu eylem yapmak için keşif yapan teröristleri bir bir yakaladı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın verilerine göre güvenlik güçleri ağustos ayının 29 günlük döneminde 33 terörist ölü, 22 terörist sağ ve 5 terörist teslim olmak üzere toplam 60 teröristi etkisiz hale getirdi.

Polis Diyarbakır, Van ve Elazığ'da yaptığı başarılı operasyonlarla terör örgütüne büyük darbe vurdu.

Teröristlerin eylem için keşif yaparken yakalanmalarıyla, büyük faciaların önüne geçilmiş oldu. Elazığ'da yakalanan G.S. isimli kadının büyük kentlerde eylem yapması beklenen PKK terör örgütü üyesi 11 kişiden biri olduğu belirtildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre de, ülke genelinde polisin başarılı çalışması sonucu terör nitelikli 33 olayın zanlıları yakalandı. Emniyetin çalışmasında bu olaylarda terör örgütleriyle bağlantılı oldukları şüphesiyle toplam 104 kişi yakalandı.

Halen Bekir Görcü kod adını kullanan Sadık Kaya, Mustafa Pehlivan sahte kimlikli Akif Özdemir, Rojin kod adlı Fatma Geçer, Sözdar kod adlı Sakine Aydın, Azat kod adlı Baran Karaağaç, Çektar kod adlı Sezgin Akgül, Aryen (K) ve Oğuz-Amed-Bahoz kod adlı Mehmet Topdemir de metropol illerde ses getirici nitelikte eylemler gerçekleştirebilecek terör örgütü üyesi olarak aranıyor.

Terör örgütünün mayınlı tuzaklarına karşı da büyük başarı sağlayan güvenlik güçleri, Ağustos ayında, onlarca patlayıcı tuzağını etkisiz hale getirdi. Terör örgütü, 11-17 Ağustos tarihleri arasındaki eylemlerinde toplam 63 kilogram patlayıcı madde kullanırken; 18-24 Ağustos tarihleri arasında ise bu miktar 80 kiloya ulaştı. 2007 yılında güvenlik güçleri 168 olayı patlama gerçekleşmeden etkisiz hale getirdi.

1 Ocak-24 Ağustos tarihleri arasında 274 patlayıcı olayında terör örgütü 1 ton 424 kilo 725 gram patlayıcı kullandı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious