Ahlâksız İsrail

  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00

Misket bombası kullanan İsrail’i Batı da eleştirdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Birleşmiş Milletler’in Norveçli İnsani Yardım Koordinatörü Jan Egeland, İsrail’in ateşkes için müzakerelerin son aşamaya geldiği sırada sivillerin hayatına büyük tehdit oluşturan misket bombaları atmasını sert bir şekilde eleştirdi.

Birleşmiş Milletler uzmanlarının Lübnan’da şimdiye kadar 359 farklı bölgede 100 bin civarında patlamaya hazır misket bombası tespit ettiğini açıklayan Jan Egeland, bombaların çoğunun ateşkesten önceki son 3 günde atıldığına dikkat çekti. Egeland, "Şok edici ve tamamen ahlaksızlık diyebileceğim şey, bombaların yüzde 90’ının çatışmaların son 72 saatinde, anlaşmanın sağlanacağını bildiğimiz zaman atılmış olması" dedi. Egeland, söz konusu mühimmat nedeniyle her gün insanların öldüğünü, yaralandığını ya da sakat kaldığını hatırlattı.

Parça tesirli bomnalar nedeniyle ateşkesten sonra 13 kişi ölmüş, 46 kişi de yaralanmıştı.

İsail’in attığı parça tesirli bombaların aralarında ABD’nin de olduğu birkaç ülkede üretildiğini ifade ederek, "Umarım ABD, İsrail’le bu konuyu görüşür. Çünkü çocuklar, kadınlar, çifftçiler şimdi bu bombaların üzerinde yürüyecek" dedi.

Washington, geçen hafta yaptığı açıklamada İsrail’in Lübnan’da Amerikan yapımı misket bombaları kullanarak iki ülke arasındaki gizli anlaşmaları ihlal ediği etmediğini araştırdıklarını açıklamıştı.

İsveç’in başkenti Stokholm’de bugün toplanan Lübnan’a yardım konferansında patlamaya hazır mühimmatın temizlenmesi için de bu ülkeye destek sözü verilmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious