Ahlaksız teklif cinayetine 10 yıl

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

İzmir'de kendisine para yardımında bulunma karşılığında eşiyle birlikte olmayı teklif ettiği öne sürülen kuyumcuyu öldürdüğü iddia edilen sanığa, 10 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

11. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına, tutuklu sanık Gürcan B. (33), öldürülen kuyumcu Mehmet Kula'nın (44) eşi Müceffer Kula ile avukatlar katıldı.

Karar öncesindeki mütalaasını veren savcı, yargılama esnasında, Mehmet Kula'nın kendisinden bir miktar borç isteyen Gürcan B'nin eşiyle cinsel anlamda birliktelik yaşamayı teklif ettiği ve bunu birkaç kez tekrarladığının anlaşıldığını belirtti. Savcı, sanık Gürcan B'nin işlediği öne sürülen suçu tahrik ve yoğun psikolojik baskı altında işlediği kanaatine vardığını da belirtti.

Sanık avukatı Muammer Yurdakul ise mütalaaya ilişkin savunmasında, maktulün müvekkiline yaptığı teklifin sanığın psikolojisini büyük ölçüde etkilediğini öne sürerek, tahrik indirimlerinin uygulanmasını talep etti. Sanık Gürcan B. ise kendisine son sözünü soran mahkeme heyetine, ''Böyle bir şey olduğu için çok üzgünüm. Mahkemenizin adaletine güveniyorum. Verilecek cezaya razıyım'' dedi.

KARAR

Mahkeme heyeti, sanığa ''bir kişiyi kasten öldürmek'' suçundan müebbet hapis cezası verdi. Suçu haksız tahrik altında işlediği kanaatine varan mahkeme heyeti, müebbet hapis cezasını, 12 yıl hapis cezasına çevirdi. Sanığın suçunu itiraf etmesi ve mahkemedeki iyi halini dikkate alan mahkeme heyeti, cezayı 1/6 oranında indirerek Gürcan B'yi 10 yıl hapis cezasıyla cezalandırdı.

Sanığı, ruhsatsız silah bulundurmak suçundan 1 yıl hapis cezası ve 475 YTL para cezasına çarptıran mahkeme heyeti, iyi halini dikkate alarak, bu cezayı da 10 ay hapis ve 375 YTL para cezasına çevirdi.

OLAY

İzmir-Aydın otoyolunda 3 Ağustos 2006 tarihinde otomobiliyle seyreden kuyumcu Mehmet Kula uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmüş, evli ve 2 çocuk babası Kula'nın aracının bagajındaki 247 bin YTL'lik altın ile üzerindeki para ve dövizler alınmamıştı.

Soruşturmayı sürdüren polis, bir görgü tanığının verdiği eşkal doğrultusunda hazırlanan robot resimden hareket ederek yaklaşık 40 şüpheliyi takibe almış ve geçmiş yıllarda kuyumcularda tezgahtarlık yapan ve Kula ile yakınlığı bulunan Gürcan B'yi gözaltına almıştı.

Gürcan B, borçlarını ödeme önerisinde bulunan Kula'nın bunun karşılığında eşiyle birlikte olma teklifi yaptığını, cinayeti de bu nedenle işlediğini öne sürmüştü. Gürcan B. hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious