Ahmedinecad canlı kalkan olmaya hazır

  • Giriş : 26.05.2007 / 15:05:00

Ahmedinecad, ülkesinin nükleer tesislerini korumak için canlı kalkan olmaya hazır olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsfahan gezisini sürdüren İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, uranyum zenginleştirme tesisinin bulunduğu Natanz şehrinde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, Natanz denilince dünyada akla nükleer enerjinin geldiğini belirtti.

"Nükleer enerji İran'ın gücünün sembolüdür" diyen Ahmedinecad, Batılı güçler tarafından kendilerine karşı "psikolojik savaş" yürütüldüğünü kaydetti ve "İran'a saldıracak cesaretleri yok. Sadece halkı korkutmak istiyorlar" dedi.

Batılı ülkelerin İran'ı, nükleer tesislerini, özellikle de Natanz'ı füzeyle vurmakla tehdit ettiğini ifade eden Ahmedinecad, "Böyle bir girişimde bulunurlarsa buraya gelip Natanz halkıyla bu tesislerde oturmaya hazırım. O zaman gelip önce bizi vursunlar" diye konuştu.

Tehditlere ve aleyhteki propaganda çalışmalarına rağmen nükleer programdan geri adım atmayacaklarını kaydeden Ahmedinecad, nükleer faaliyetlerin devam edeceğini yineledi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed El Baradey, İran'ın nükleer programına ilişkin hazırladığı son raporda, Tahran yönetiminin BM Güvenlik Konseyi kararlarına uymadığı gibi, nükleer programını da geliştirdiğini belirtmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious