Ahmedinejad, BM'yi eleştirdi

Ahmedinejad, BM'yi eleştirdi  .14563
  • Giriş : 14.03.2008 / 11:11:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni eleştirdi ve ''Dünya birçok sorunla karşı karşıyayken, Güvenlik Konseyi bu sorunların çözümü için çaba harcamıyor'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Senegal'in başkenti Dakar'da düzenlenen İslam Konferansı Teşkilatı 11. İslam Zirvesi'ne katılan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, basın toplantısıyla türlü konulardaki görüşlerini açıkladı.

Ahmedinejad, günümüzde, yoksulluk, terörizm ve savaşlar gibi sorunların dünyada bulunduğunu belirterek, ''Meydana gelen savaşlarda binlerce insan ölüyor, yaralanıyor, çocuklar evsiz ve yetim kalıyor. Bunların önlenmesi için BM Güvenlik Konseyi hiçbir şey yapmıyor, yalnızca izliyor. 20. yüzyılda yüzbinlerce insan yaşamlarını yitirdi. Batılı ülkeler, savaşlardan sonra insanlığı yoketmek için sistemler kurdu. Filistin'de insanlar ölürken ve yok olurlarken BM, kuruluşundan 60 yıl sonra hala bir çözüm bulamadı'' dedi.

Ahmedinejad, BM'nin Afganistan'da ve Irak'ta binlerce kişinin ölümüne sessiz kaldığını, ABD'nin bu bölgelerde 100 binlerce masum insanın ölümüne neden olduğunu belirterek, ''600 bin insan evsiz kaldı. Güvenlik Konseyi yine sessiz kaldı. Lübnan'da siyonist rejim insanlara 32 gün boyunca saldırdı. Savunmasız insanlara bomba attı ve yine BM sessiz kaldı. Gazze'de savunmasız insanları öldürdüler'' diye konuştu.

Ahmedinejad, Türkiye'nin kuzey Irak'a düzenlediği askeri operasyonla ilgili bir soru üzerine, ''Türkiye'nin operasyonu Irak'ın toprak bütünlüğüne karşı değil. Türkiye, Irak ve Suriye, teröristlere karşı savunma yapıyor. Teröristler, suçsuz isanlara saldırarak öldürdüler. Bu konuda bizim iki önceliğimiz var. Bir sınırların ihlal edilmemesi, ikinci de sivil insanların ölmemesi'' dedi.

Kosova'nın tanınması konusundaki soruya da yanıt veren Ahmedinejad, ''Bu konuda bölgesel koşullara göre karar vereceğiz'' diye konuştu. Lübnan konusundaki soruyu da yanıtlayan Ahmedinejad, bu konunun da Lübnan halkı tarafından çözümlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious