Ahmedinejad, Bush'u TV'ye çağırdı

  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

Mahmud Ahmedinejad, hiç kimsenin İran halkının barışçıl amaçlı nükleer teknoloji elde etmesine engel olamayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Birleşmiş Milletler'in Tahran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurması için tanıdığı sürenin dolmasına iki gün kala basın toplantısı düzenleyen Mahmud Ahmedinejad, "Barışçıl amaçlarla nükleer teknoloji kullanımı İran halkının hakkıdır. İran halkı bu yolu seçti. Buna hiç kimse engel olamaz" dedi. Ahmedinejad, bununla birlikte diyaloga açık olduklarını bir kez daha yineledi.

İran, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi 5 ülke ile Almanya'nın, hassas nükleer faaliyetlerini durdurması karşılığında önerdiği teşvik paketine 22 Ağustos'ta 'daha fazla diyalog' çağrısıyla cevap vermişti.

2. Dünya Savaşı'nı kazanan ülkelerin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde veto hakkına sahip olmasını eleştiren Ahmedinejad; İngiltere ve ABD'nin veto hakkını dünyadaki problemlerin kaynağı olarak gösterdi. İran Cumhurbaşkanı, "Bu meselelerin çözüm yollarını konuşmak için Bay George Bush'u televizyon canlı yayınlanacak televizyon tartışmasına davet ediyorum" dedi.

Ahmedinejad, Cumartesi günü Tahran'a gelmesi beklenen BM Genel Sekretrei Kofi Annan'ın da uluslararası düzenlemelere göre hareket etmek zorunda olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious