Ahmedinejad, Ermenistan'ın yeni liderini davet etti

Ahmedinejad, Ermenistan'ın yeni liderini davet etti  .14563
  • Giriş : 27.02.2008 / 16:47:00

Ermenistan'da 19 Şubat'ta yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanan Başbakan Serj Sarkisyan'ın İran'a resmi ziyaret için davet edildiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ermenistan Hükümeti basın bölümünden yapılan açıklamada İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Sarkisyan'ı devlet başkanı seçilmesi dolayısı ile tebrik ettiği bildirildi. Ayrıca İran liderinin Sarkisyan'ı Tahran'a resmi ziyaret amacıyla davet ettiği belirtildi.

Dana önce de Rusya Devlet Başkanı Vladimitr Putin, Sarkisyan'ı ülkesine resmi ziyaret için davet etmişti. Vladimir Putin Ermenistan liderinin ilk ziyaretini Rusya'ya yapacağını umduğunu ifade etmişti.

Komşuları Azerbaycan ve Türkiye ile kötü diplomatik ilişkileri olan Ermenistan ticaretinin büyük bölümünün İran ile yapıyor. Ermenistan pazarlarını İran malları doldururken, doğal gaz ihtiyacının da bu ülkeden karşılıyor. Geçtiğimiz sonbaharda Ahmedinejad Ermenistan'ı ziyaret ederek bu ülkeye olan desteğini yenilemişti.

Ermenistan Başbakanı ve devlet başkanı adayı Serj Sarkisyan 19 Şubat'ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 53'ünü alarak seçimleri kazanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious