Ahmedinejad, film talebini reddetti

  • Giriş : 02.07.2007 / 18:04:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Oskar ödüllü yönetmen Oliver Stone'un hakkında belgesel film çekme yönündeki talebini reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ahmedinejad'ın Fars ajansına açıklama yapan danışmanı Mehdi Kalhur, Stone'un Başkan George Bush karşıtı olarak tanınsa da 'Büyük Şeytan'ın bir parçası olduğunu öne sürdü. Kalhur, kültürden mahrum Hollywood'un sanatı yalnızca bazı planlar için bir araç olarak kullanıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanının sanat danışmanlarından Cevad Şemagdari ise İranlı bir yönetmenin Bush ve CIA hakkında film çekmesine izin verilmesi halinde kararın gözden geçirilebileceğini söyledi. Şemagdari, aynı taleple gelen birçok yönetmen olduğunu ve gece gündüz çalışan Ahmedinejad'ın yalnızca bir kişiye vakit ayırabileceğini kaydetti.

Oliver Stone ilk Oskar ödülünü Türkiye'de büyük tepki çeken 1978 yapımı 'Geceyarısı Ekspresi' filmiyle almıştı. Ünlü yönetmen daha önce İran'ı yenilgiye uğratan Büyük İskender, ABD başkanları John F. Kennedy ve Richard Nixon ile Fidel Castro hakkında filmler çekmişti. Stone, geçtiğimiz yıl 'Dünya Ticaret Merkezi' filminde 11 Eylül saldırılarını beyaz perdeye aktarmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious