Ahmedinejad, Irak'a gidiyor

Ahmedinejad, Irak'a gidiyor.14563
  • Giriş : 01.03.2008 / 13:07:00

İran, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın yarın Bağdat'a gerçekleştireceği tarihi ziyaretten önce Irak'a inşaat faaliyetlerinde kullanılmak üzere 1 milyar dolarlık kredi teklifinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Rıza Şeyh Attar, kredilerin İranlı şirketler tarafından gerçekleştirilen inşaat faaliyetleri için tahsis edileceğini söyledi.

Attar, Ahmedinejad'ın ziyaretinden önce Bağdat'ta gerçekleştirdiği temaslarından sonra Tahran'da düzenlediği basın toplantısında "İran'ın ırak'a vereceği 1 milyar dolar, Irak tarafı ile görüşülen konular arasında yer alıyor." dedi. Attar, "Krediler, İranlı müteahhitlerin İran mallarını ve ekipmanlarını kullanarak gerçekleştireceği altyapı projelerine tahsis edilecektir" diye ekledi.

Bağdat'a giden heyette yer alan İran Enerji Bakan Yardımcısı Muhammed Ahmediyan da Mahmud Ahmedinejad'ın Irak'ta iki enerji hattını açmayı planladığını söyledi. Ahmediyan, 400 megavat kapasiteli enerji hatlarının İran'ın liman kenti Abadan'dan Irak'ın Alhasara kentine ve İran'ın Merivan kentinden Irak'ın Pancvin kentine çekileceğini belirtti.

Ahmediyan, Irak'ın doğusundaki Hanekin kentinde de üçüncü bir enerji hattının hazırlıklarının sürdüğünü ekledi. Tahran heyeti, aynı zamanda Bağdat'ta, ülkede 300 megavat kapasiteli bir enerji santrali kurulması için 150 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza atacak.

Ahmedinejad'ın ziyareti kapsamında bunlardan başka yaklaşık 10 kadar daha ekonomik işbirliği anlaşması imzalanacak.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Rıza Şeyh Atar, Ahmedinejad'ın Bağdat ziyaretinin siyasi hedefinin ise iki ülke arasında kalıcı barış sınırlarının oluşturulması olduğunu söyledi. Attar, iki ülke arasında tarih boyunca özel ilişkiler bulunduğunu, İran'a dayatılan sekiz yıllık savaş ardından iki ülke arasında ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığını iki ülke halkı arasında ortak görüşlerin var olduğunu belirtti. İranlı yetkili, İran ve Irak arasında barışın hakim olduğu dostluk ve sınırların oluşturulmasını umduklarını kaydetti.

Şeyh Atar, iki ülke kültür ve dini ortak noktalarıyla ve iyi komşuluk ilişkileri içinde siyasi ve ekonomik ilişkilerin daha da gelişmesinin mümkün olduğunu hatırlatarak, iki ülke arasında ilişkilerde Irak'ta yabancı müdahalelerin sıkıntı yarattığını ve özellikle Irak'ın işgal edilmesinin önemli bir mesele olduğunu dile getirdi. Atar, "Iraklı dirayetli yöneticilerin irade ve azmiyle iki ülke arasında kalıcı barış sınırlarının oluşturulabileceğini" ifade etti.

Atar, Ahmedinejad'ın Bağdat ziyareti öncesi Iraklı yetkililerle müzakerelerinin olumlu ve yapıcı geçtiğini ve Ahmedinejad'ın ziyaret hazırlıklarının yapıldığını ve bu ziyaretten umutlu olduklarını belirtti.

AHMEDİNEJAD'IN TARİHİ ZİYARETİ

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, yarın gerçekleştirdiği ziyaretle ülkesinin 1980'li yıllarda 8 yıl boyunca savaştığı Irak'ı, 1979 İslam devriminden bu yana ziyaret eden ilk İran Cumhurbaşkanı olacak. Ahmedinejad, iki gün sürmesi beklenen ziyaretine Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Başbakan Nuri El Maliki ve Necef'teki Şii liderlerle bir araya gelecek.

İki ülke, 1980'li yıllarda uzun süren kanlı savaşlar girişmişlerdi. Saddam'ın Sünni rejiminin, ABD'nin müdahalesiyle yıkılmasının ardından iki ülke ilişkileri gelişme dönemine girmişti. Irak Cumhurbaşkanı Talabani de 2005 Kasımında İran'a bir ziyarette bulunmuştu. Bu ziyaret, iki ülke arasında 40 yıl aradan sonra devlet başkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious